1975 yılında Bayburt’ta doğdum. 1976 yılında ailemle birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleştim. İlk, orta ve lise eğitimimi Köln’de tamamladıktan sonra Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ise denklik belgemi aldım. Evli ve üç çocuk babasıyım.

1987 yılından bu yana, yaklaşık 27 yıl boyunca yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldım. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatında çeşitli kademelerde görev aldım. 2011-2014 yılları arasında IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve son olarak IGMG Genel Sekreteri olarak Avrupa’da yaşayan Müslümanlara yönelik çeşitli çalışmalara öncülük ettim.

Avrupa’daki Türklerin ve Müslümanların meseleleri, din özgürlüğü, ayrımcılık, Türk vatandaşlarının yurt dışındaki sorunları; azınlıklar, yabancılar ve vatandaşlık hukuku, göç ve diaspora politikaları, yurt dışı kültür, eğitim ve din politikaları ile ilgili çalışmalar yaptım. Göçmen ve azınlık hakları konusunda, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı ile ilgili siyasi ve hukuki çalışmalarda aktif olarak yer aldım, yüzlerce davayı takip ve koordine ettim.

Uzun yıllar boyunca haber-yorum dergisi “Perspektif’in” Genel Yayın Yönetmenliğini ve kültür-sanat-felsefe dergisi “Sabah Ülkesi’nin” yayın sorumluluğunu üstlendim. Türkiye dışında yaşayan yurttaşlarımızın dil, kültür ve kimliklerini muhafaza etmeleri için Türkçe yayınların artırılması konusunda çeşitli çalışmalar yaptım. Bu doğrultuda birçok projeyi hayata geçirerek ilmî ve kültürel hizmetlerde bulundum.

“Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği” ile “Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (Federation Againist Injustice and Racism) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundum. Ayrıca bir iletişim ajansı ve yayınevi kurucu müdürlüğü yaptım. 2015 yılından bu yana “Göç Araştırmaları Vakfı” Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçildim. AK Parti’nin 12 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen 5. Olağan Kongresinde Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği görevini üstlendim. Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Aralık 2017 ile Haziran 2018 tarihleri arasında TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyeliği görevini ifa ettim.

24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçilmemle birlikte 18 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan Kongrede, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildim.

27. Yasama Döneminde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeliği ve Türkiye – Avusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerimin yanı sıra AK Parti MKYK üyeliğim, 28 Ekim 2019’da MKYK üyeliğinden, 30 Ekim 2019 tarihinde AK Parti’den istifa etmemle birlikte son bulmuştur.

9 Mart 2020 tarihinde kurulan DEVA Partisine kurucu üye olarak katılmamın ardından partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı görevine getirildim.

Son Eklenenler