İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Teklifim doğrultusunda Türk Vatandaşlık Kanunu’nda yapılan değişiklikle, anne babası Türk vatandaşlığını kaybeden çocuklara, vatandaşlığını koruma hakkı getirilmiştir. Buna göre, anne babası Türk vatandaşlığını kaybeden çocuklar, Türk vatandaşlığını doğrudan kaybetmeyecektir.” ifadelerini kullandı. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu’nda yer alan ‘anne-babası birlikte vatandaşlıktan çıkan çocukların Türk vatandaşlığını re’sen kaybetmesi’ ne ilişkin madde hükmü, yurt dışında yaşayan aileler açısından birçok sorun teşkil ettiğinden gündemimizde yer alan bir husustu.

Bu minvalde, 26 Kasım 2019 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında da (https://www.mustafayeneroglu.com/yeneroglu-cocuklarin-vatandasligi-ebeveynlerinkinden-farkli-degerlendirilmelidir/) belirttiğimiz gibi, ebeveynlerin her ikisinin birlikte Türk vatandaşlığından çıkması halinde reşit olmayan çocuklar da anne babanın irade ve taleplerinden bağımsız olarak, Türk vatandaşlığını doğrudan kaybetmekteydi.  Özellikle yurtdışında 6 milyona yaklaşan Türk nüfusunun yarıdan fazlasının çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkelerde yaşadığı göz önüne alındığında, mevcut yasal düzenlemenin yurt dışındaki vatandaşlarımızın büyük bir bölümünü etkilediği ve bu ülkelerdeki çocuklar açısından ciddi hak kayıplarına ve mağduriyetlere yol açtığı açıkça ortada idi.

Bu sıkıntıları göz önüne alarak, yaklaşık iki yıl önce AK Parti Grup Başkanlığına sunmuş olduğum kanun değişikliği teklifim geçen süre zarfı içerisinde değerlendirmeye dahi alınmamıştı. Yeni dönemde 2019 Şubat ayında gruba tekrar verdiğimiz ve 21 Kasım 2019 tarihinde güncelleyerek doğrudan Meclis Başkanlığı’na sunduğumuz teklifimizde adımız her ne hikmetse meclis koridorlarında takılmış ve ismimize de yer verilmeyen bir usulle Genel Kurula getirilmiş olsa bile kanun bu gece kabul edilmiştir. Hayırlı olsun.

Türk Vatandaşlık Kanunu’nun 27. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını birlikte kaybeden ana ve babanın çocukları da Türk vatandaşlığını kaybeder.” cümlesi çıkarılmıştır. Bu sayede, anne babası Türk vatandaşlığını kaybeden çocuklara, vatandaşlığını koruma hakkı getirilmiştir. Buna göre, anne babası Türk vatandaşlığını kaybeden çocuklar, doğrudan Türk vatandaşlığını kaybetmeyecektir.

Yapılan kanun değişikliğinin, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni eder, uzun bir zaman alsa da neticenin vatandaşlarımızın lehine sonuçlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.”

Connect with Me: