KPSS sorularıyla birlikte gençlerimizin hayalleri de çalındı

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, KPSS sorularının bir kısmının daha önceden bir yayınevinin kitapçıklarında yer almış olmasına dair açıklama yaptı. Yaptığı basın açıklamasında gençlerin; çalınan KPSS soruları ile hayallerinin de çalındığını vurgulayan Yeneroğlu, KPSS skandalının sorumluları hakkında DEVA Partisi olarak suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Yeneroğlu açıklamasında şunlara değindi;

KPSS skandalı sistemik bir sorun

“Cumhurbaşkanı ve kabinesi Türkiye tarihindeki en başarısız hükümet dönemlerinden birini ortaya koyuyor. Üniversite mezunu gençlerde işsizlik oranı yüzde 35,1. Gençler üniversiteyi bitirdiklerinde asgari ücretle çalışma, alanları dışında çalışma ve asgari ücretle çalışma arasında seçim yapmaya zorlanıyorlar. İktidar gençlere istihdam ve yaşam standartı yaratamadığı için gençlerimiz umutlarını, hayallerini kamu görevlisi olmaya bağlıyorlar. 2022 KPSS’ye de 1,5 milyon gencimizin girdiği tahmin ediliyor. Bu yüzden KPSS sadece bir sınav değil. İktidarın kötü yönetimi sonucunda KPSS, daha iyi maaş ve güvenceli bir iş için neredeyse tek yol hâline gelmiştir. KPSS soruları skandalıyla birlikte gençlerimizin hayalleri de çalınıyor. Bu sistemik bir sorundur.”

‘KPSS sorularının çalıntı olması veya çaldırılması büyük bir skandaldır’

“İktidarın yine kendi döneminde geçmiş yıllarda meydana gelen benzer mahiyetteki olaylardan hiç ders almadığı anlaşılmaktadır. Bürokrasiden ehil insanların tasfiye edilmesi sebebiyle benzer sonuçların devamı kaçınılmazdır. KPSS sorularının bir kısmının, KPSS dershaneciliği yapan bir yayınevinin deneme kitapçıklarında yer alması büyük bir skandaldır. Eğer ÖSYM, soru hazırlama konusunda yetersiz olduğu için bu yayınevinin sorularını çalmışsa, mevcut iktidarın liyakatsiz kamu görevlisi atama ısrarının sonucunun nerelere kadar geldiğini gösteren ibretlik bir durum söz konusudur. Eğer bir suç örgütü, bu soruların sorulacağını bilerek KPSS’ye yerleştirmiş ve soruları daha önceden bazı adaylara satmışsa bu durumda da çok büyük bir ihmal ve güvenlik zafiyeti vardır. İki durumda da iflas etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.”

‘KPSS skandalının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk’

“KPSS sınav sorularının önceden ele geçirilmesi veya çalınması hususu ilgili kamu görevlilerinin açık sorumluluğunu gerektirmektedir. Bu husus gerek ÖSYM ile ilgili yasa olan 6114 sayılı yasa gerekse de 5237 sayılı Türk Ceza Yasası kapsamında cezai sorumluluğu gerektirmektedir. Bu nedenlerle ilgili kamu görevlilerinin ve aynı zamanda bu kişilerle birlikte hareket eden diğer şüphelilerin tespit edilmesi ve cezalandırılmaları gerekmektedir.

DEVA Partisi olarak kamuoyunu ilgilendiren bu olayda gençlerimizin yanındayız. KPSS sınav sorularının çalınması, daha önceden ele geçirilmesi konusunda sorumluluğu ve ihmali olan başta kamu görevlileri olmak üzere tüm şüphelilerin tespiti ile cezai sorumluluklarına gidilmesi için suç duyurusunda bulunduk. Süreci tüm boyutlarıyla sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

Connect with Me: