Hukuksuzluğun Pençesindeki Ülkemizde Dünya Hukuk Günü –  Günü Var Kendi Yok !                             

Türkiye son yıllarda maalesef hukuk devleti iddiasından tamamen uzaklaşmış durumdadır. Yargı tamamen yürütmenin kontrolü altındadır. Mahkemeler bağımsız ve tarafsızlığını yitirmiştir. Yöneticiler hakka, hakkaniyete ve adalete riayet etmemekte, toplum hukuksuzluğun   sıradanlaştığı mevcut yönetim anlayışı altında ezilmektedir.

Dünya’da hukuksuzluğun en fazla yaşandığı ülkelerden birisi Türkiye                                                             

The World Justice Project tarafından her yıl hazırlanan Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 139 ülke arasında 2020 yılında 107. Sırada bulunan Türkiye 2021 yılında 117. Sıraya gerilemiştir. Herkesin hukuk karşısında hesap verebilir olması, yasaların açık ve anlaşılır olması, temel hakların uygulanması ve adaletin etkin, bağımsız ve tarafsız yargı tarafından uygulanması gibi hukukun en temel prensiplerinin baz alındığı raporda Türkiye’nin her geçen yıl aşağı sıralara düşmesi hukuk devleti ilkesi açısından ne durumda olduğumuzu açıkça gözler önüne sermektedir.

Yargı bağımlı, temel haklar yok sayılıyor                                                                                                               

Yine insan hakları ihlallerini izleyen Human Rights Watch 2021 yılında yayınladığı raporda Türkiye’de yürütmenin yargıya müdahalesinin yerleşik bir sorun olduğuna dikkat çekerek sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar sebebiyle insanların Cumhurbaşkanına hakaret ve terör propagandası gibi suçlardan gözaltına alındığı, kadın hakları aktivistleri, sağlık çalışanları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin yapmak istedikleri gösterilerin çeşitli bahanelerle engellendiğini ifade etmiştir.

AİHM Kararlarına uymayan; Anayasa Mahkemesi kararlarına direnen mahkemeler, soruşturma açmak için işaret bekleyen savcılar, insan kaçırma olayları, işkenceler, bacağını kırın, hukuk arkadan gelsin diyen bakanlar, sümen altı edilen yolsuzluk dosyaları, hukuku bir sopa gibi muhalefeti hizaya getirmek için kullanan siyasi iktidar ve nihayetinde hayatın her alanında hukuksuzluğun her türlüsüyle yaşamak zorunda kalan milyonlarca insan, koca bir ülke…

Türkiye bu karanlık tabloyu hak etmiyor                                                                                                                     

Türkiye elbette bu karanlık tabloyu hak etmiyor. Hukuk önünde herkesin eşit olduğu, mahkemelerin bağımsız ve tarafsız bir şekilde sadece hukukun gereğini yerine getirdiği, özgür bir basın ve güçlü bir sivil toplumun var olduğu özgür ve müreffeh bir Türkiye ülkesini seven herkesin ortak idealidir.

Hedefimiz huzur içinde yaşanabilecek bir ülke                                                                                                       

Deva Partisi olarak en büyük hedefimiz çocuklarımıza tüm farklılıklarımızla birlikte, huzur içinde yaşayabilecekleri gerçek bir demokrasiyi ve hukuk devletini miras bırakmaktır. Bu hedef doğrultusunda atacağımız her adımı planlıyor ve halkımızla paylaşıyoruz.

Bir sonraki Dünya Hukuk Günü’nde sıradanlaşan hukuksuzlukların altında ezilen milyonlarca insanın acılarını değil, daha güçlü bir hukuk devletini ilk adımlarını atacak olmanın azmi ve um

Connect with Me: