AK Parti seçim beyannamesinde yer alan ve yurtdışında yaşayan vatandaşları da kapsayan çeyiz hesabına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın çeyiz hesabı uygulamasından faydalanacağını söz vermiştik. Uygulamadan Türk vatandaşlarıyla birlikte Mavi Kart sahipleri de yararlanabilecek.”, açıklamasında bulundu.

Çeyiz hesabı ile gençlerin evliliğe teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bir banka hesabında oluşacak tasarrufa devlet katkısı sağlanacak. Böylelikle devlet, gençlerin evliliklerine destek olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa Yeneroğlu, “Seçim beyannamemizde Türkiye’deki doğum hediyesi, çeyiz hesabı, konut destek hesabı gibi uygulamalardan yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da istifade edeceğini belirtmiştik. Partimizin çocuklarını evlendirecek ailelere devletin maddi katkıda bulunması amacıyla vaat ettiği çeyiz hesabı uygulamasından, Türk vatandaşı veya Mavi Kart sahibi kişiler yararlanabilecek. Bunun için Türkiye’deki bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden çeyiz hesabı açtırmaları gerekiyor.

Dört ay sonra yürürlüğe girecek olan uygulamadan faydalanabilmek için 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor. Çeyiz hesabı ile devlet katkısından hak kazanmak için ayrıca, evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli ödemenin açılacak hesaba yapılması ön görülüyor. 18 yaşından küçükler için de veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açtırmak mümkün.

Gençler, 47 aylık sürede aylık en az 100 ve en fazla 1000 TL tasarruf yapmaları durumunda devletten birikimlerinin yüzde 10’u kadar ve en fazla 4 bin TL destek alabilecekler. 59 aya kadar para biriktirenler birikimin yüzde 15’ini ve en fazla 4500 TL, 60 ay ve üstünde para biriktirenlerse biriken tutarın yüzde 20’sini ve en fazla 5000 TL devlet katkısı olarak alabilecekler. ” dedi.

Connect with Me: