AK Parti, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için adaylarını açıkladı. 7 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilen Mustafa Yeneroğlu yeniden aday gösterildi. Adaylığı ile ilgili, “Başta Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu olmak üzere partimin yetkililerine, gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulunan Yeneroğlu, “Yeni dönemde de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının ve gündemlerinin takipçisi olmaya ara vermeden devam edeceğiz.” dedi.

7 Haziran seçimlerinden sonra yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulunan Yeneroğlu, “Hükûmetin kurulamaması nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasanın 116. maddesi gereği verdiği karar doğrultusunda 1 Kasım 2015 tarihinde 26. Dönem Milletvekili Seçimleri gerçekleştirilecek. Seçimlerin milletimiz için hayırlara vesile olmasını diler, 1 Kasım seçimleriyle birlikte güçlü bir iktidarın istikrarın, huzurun, demokratik dönüşümlerin ve sürdürülebilir kalkınmanın teminatı olarak milletimize hizmet etmesini dilerim. AK Parti olarak bu hedeflere yürümek için tüm kadrolarımızla birlikte ‘bismillah’ diyerek yollara düşüyoruz.

7 Haziran seçimlerinin hemen akabinde yurt dışında yerleşik 6 milyon vatandaşımızın içinden gelen biri olarak seçim öncesi söz verdiğimiz gibi onların gündemine odaklandık. Kısa süre zarfında pasaport harçlarının düşürülmesi, yurt dışı seçim çevresi, yurt dışı milletvekilliği, seçim kanununda değişikliklerle yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanmalarının kolaylaştırılması gibi hususlarda kanun tekliflerimizi Meclis’e sunduk. TBMM’de daimi ihtisas komisyonu olarak ‘Göç ve Yurtdışı Türkler Komisyonu’ hakkında kanun teklifimizi hazırlıyoruz. Araçların Türkiye’de kalış sürelerinin iki yıla uzatılması meselesinin emeklilerle ilgili kısmını tamamladık, herkesi kapsaması için de çalışmalar devam ediyor; önümüzdeki günlerde kamuouyunu bilgilendireceğiz. Ayrıca tanıma ve tenfiz davalarının kolaylaştırılması ve yurt dışındaki emeklilerin bulundukları ülkelerde yarı zamanlı çalışabilmeleri konularında çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Başbakanımızın seçimlerden önce Dortmund’da vermiş olduğu sözlerin yerine getirilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduk ve bu vaatlerin büyük kısmını Sayın Başbakanımızın verdiği görev çerçevesinde yerine getirdik. İnşallah kanun teklifleri de yeni Meclis tarafından en kısa zamanda yasalaştırılacaktır..” dedi.

“Partim, yaptığı değerlendirmeler sonucunda şahsımı yeniden aday gösterdi. Bu vesileyle yurt dışındaki vatandaşlarımızla tekrar bir araya geleceğiz.” diyen Yeneroğlu, “Onların vereceği destekle yeni dönemde, yurt dışı vatandaşlarımızla ilgili çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz. Meclise sunduğumuz kanun tekliflerinin yasalaşması başta olmak üzere verdiğimiz sözlerin takipçisi olacağız. 7 Haziran öncesi belirttiğimiz gibi yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik politikaların, vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde daha da ileri bir noktaya taşınması gerekmektedir. Yurttaşlarımızın kronikleşmiş sorunlarını çözmek, onları bulundukları ülkelerde destekleyip güçlendirmek, en öncelikli mesele olarak dil ve kültürel mevcudiyetlerini muhafaza etmek için atılması gereken çok adım, kat edilmesi gereken çok yol vardır. Dolayısıyla gündemimiz geçici meselelerden ziyade diasporamıza yönelik kuşatıcı, uzun vadeli eğitim ve kültür politikalarının belirlenip uygulanması olacaktır.” ifadelerinde bulundu ve yurt dışı seçim beyannamesini birkaç gün içerisinde yayınlayacaklarını beyan etti.

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinin hayırlı olması temennisinde bulunan Yeneroğlu seçimlere katılımın önemine de değinerek, “Yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızı sandığa gitmeye çağırıyorum. Siyasi iradelerinin sandığa güçlü bir şekilde yansıması, Meclis’e ve siyasi partilere verecekleri güçlü bir mesaj olacaktır. Siyasi katılımın artması yurt dışı seçmenin sesinin daha gür bir şekilde duyulması anlamına gelecektir. Son seçimlerde 1 milyonun üzerine taşıdığımız katılımı bu seçimlerde 1,5 milyonun üzerine taşımak için yola çıkıyoruz.” dedi.

Connect with Me: