AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Yurt dışında ikamet eden seçmenlerin Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yurt dışından katılabilmeleri için Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları şarttır. Bu nedenle yurt dışındaki vatandaşlarımıza gerekli kontrolü ve işlemleri yapmalarını hatırlatmak isterim.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları belirtti:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine yurt dışından katılabilmeleri için Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları şarttır. Her bir yurt dışı seçmen, kayıtlı olup olmadığını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden kontrol edebilir. (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp) Yurt dışı seçmenlerin kaydının çıkmaması durumunda ilgili Başkonsolosluğa başvurularak güncel adres beyanı yapılması gereklidir.

Geçmişte istisnai de olsa Türkiye’de yapılan bir işlem nedeniyle yerleşim yeri adres kaydının Türkiye’ye alınması gibi durumlar yaşanmıştır. Bu nedenle bazı vatandaşlarımız yurt dışındaki sandıklarda oy kullanamamıştır. Benzer durumların yaşanmaması için şimdiden adres bilgilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana yaşadıkları ülkelerden seçimlere katılım sağlayan yurt dışındaki vatandaşlarımız seçimlere gösterdikleri artan ilgiyle Türkiye siyasetine biz de varız mesajını göndermiştir. Eminim, önümüzdeki seçimlerde de aynı hassasiyeti göstereceklerdir. Bunun ilk adımı olarak da yurt dışında yerleşik olan tüm seçmenleri adres kaydını kontrol etmeye davet ediyorum.”

Connect with Me: