AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in PKK saldırılarını kınayan açıklamalarının gecikmiş, çelişkili ve yetersiz olduğunu belirtti. Yeneroğlu, “Özdemir örneğinde de görüldüğü üzere, yurt dışındaki bazı siyasetçilerin Türkiye’deki şiddet ve terör olayları ile alakalı olarak şimdiye kadar sergiledikleri yaklaşım çözüm üretmekten uzak ve dolayısıyla sorumsuzcadır.” dedi.

Yeneroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen katliamların yurt dışında görmezden gelinmesi ve bu katliamların araçsallaştırılarak Türkiye’nin iç siyasetine dair taraflı yorumların yapılması iki ülke ilişkileri söz konusu olduğunda gösterilmesi gereken siyasi ahlak ve diplomatik nezaketle asla bağdaşmamaktadır. Aynı manipülatif yaklaşım sahipleri, PKK’nın sivil ve askerlere yönelik korkunç eylemleri söz konusu olduğunda terörü ancak genel manada ve yetersiz bir şekilde kınamakta, Türkiye’nin PKK terörüyle mücadelesini ise ‘Kürt sivil halkına karşı’ yapılmış gibi göstermektedir.

Cem Özdemir örneğinde bilhassa Alman medyasında Türkiye’deki şiddet ve terör eylemlerinin bütün faturasının AK Parti’ye ya da Sayın Cumhurbaşkanı’na kesilmesi hakarete varan bu yanlı yaklaşımın sadece farklı bir yüzünü göstermekte ve bu yaklaşım Almanya ile Türkiye arasındaki dostane ilişkileri gölgelemektedir. Oysa Türk-Alman ilişkilerini daha iyi noktalara taşımak gibi sorumluluklar varken, Alman kamuoyunu manipüle etmeye matuf açıklamalar yapmak ancak sorumsuz siyasetçilerin işi olabilir.”

Terörle mücadele konusunda bütün siyasetçilerin tutarlı bir yaklaşıma sahip olmak zorunda olduğunu belirten Yeneroğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiye’deki siyasi gelişmeler söz konusu olduğunda tüm sağduyusunu kaybeden yurt dışındaki bazı siyasetçiler ufak siyasi hesaplarını bir kenara bırakıp teröre karşı açık, net ve tutarlı bir duruş sergilemek zorundadır. Oysa HDP’yi şiddetten uzak durmaya davet eden Özdemir, aynı açıklamada HDP’yi desteklediğini de beyan etmiştir. Bu, HDP şiddetle arasına mesafe koysa da koymasa da destekleneceği anlamına gelmektedir. Terör örgütüne hâlâ açık bir şekilde mesafe almamış HDP bünyesinde terör örgütüyle iç içe olan unsurları görmeyen, teröristlere kuryelik yapan milletvekillerine karşı durmayan bir anlayış kabul edilemez. Bu yaklaşımın yıkıcılığının farkına varamayan siyasetçileri bir kere daha siyasi ahlaka, diplomatik nezakete ve ortak sorumlulukların farkına varmaya davet ediyor, kamuoyunun da bu konuda hassasiyetini rica ediyorum.”

____________________________________

ALMANCA TERCÜMESİ / DEUTSCHE ÜBERSETZUNG

Mustafa Yeneroğlu: “Demokraten sollten den Terror nicht relativieren!”

“Die Einmischung aus dem Ausland im Kontext des PKK-Terrors sind kontraproduktiv und verantwortungslos”, so Mustafa Yeneroğlu, AK Partei-Abgeordneter, anlässlich der Erklärungen des Grünen-Vorsitzenden Cem Özdemir. Die Verurteilung der PKK-Anschläge kämen zu spät, seien widersprüchlich und nicht glaubhaft. Yeneroğlu weiter:

“Wie am Beispiel Özdemir erkennbar, ist die Haltung, die manche Politiker im Ausland im Zusammenhang mit der Gewalt und dem Terror der PKK an den Tag legen, weit davon entfernt, zu einer Problemlösung beizutragen und in Folge dessen geradezu verantwortungslos. Zum einen wird keine Gelegenheit ungenutzt gelassen, um sich parteipolitisch in die türkische Innenpolitik einzumischen, zum anderen werden vor dem PKK-Terror die Augen verschlossen.

Bei Terrorakten der PKK wird Gewalt ganz allgemeinen und so abstrakt wie möglich verurteilt ohne die Täter beim Namen zu nennen. Geht das türkische Militär gegen PKK-Stellungen vor, werden die Verurteilungen konkreter. Geschmacklos wird es, wenn der Kampf gegen den PKK-Terror so dargestellt wird, als handele es sich um einen Kampf gegen die Kurden.

Der Grünen-Vorsitzende Cem Özdemir veranschaulicht diese Vorgehensweise eindrucksvoll: Er verbucht sämtliche gewalttätigen und terroristischen Akte entweder auf das Konto der AKP oder zeichnet sogar den Staatspräsidenten dafür verantwortlich und relativiert so den PKK-Terror. Diese pauschale und undifferenzierte Haltung ist nicht akzeptabel.

Im Kampf gegen den Terror darf es kein zweierlei Maß geben. Alle demokratischen Kräfte und insbesondere Politiker sind aufgefordert, ihre klein karierten politischen Rechenspiele beiseitezulassen und eine klare, deutliche und konsequente Haltung gegen den Terror zu zeigen.

Bei Cem Özdemir vermissen wir das auf der ganzen Linie. Einerseits fordert er die HDP auf, sich vom PKK-Terror zu distanzieren, im selben Atemzug versichert er der HDP volle Unterstützung seiner Partei. Im Klartext bedeutet das, dass die Grünen-Unterstützung nicht von der Terror-Distanzierung abhängig gemacht, sondern vorbehaltlos gewährt wird.

Die engen personellen Verflechtungen bis hin zu familiären Verbindungen der HDP mit der PKK sind gemeinhin bekannt. HDP Abgeordnete sind sich nicht einmal zu fein, für die Terrororganisation PKK den Kurier zu geben.

Kein Rechtsstat kann dulden, dass auf ihrem Territorium illegale bewafftnete Einheiten existieren und die öffentliche Ordnung angreifen. Ich lade diejenigen Politiker, die das Zerstörerische einer solchen Haltung bisher nicht erkannt haben, noch einmal zu politischem Anstand und Verantwortung ein und bitte die Öffentlichkeit um Sensibilität für dieses Thema.”

Connect with Me: