AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, YTB ile Türkiye’deki beş üniversite arasında imzalanan “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı” işbirliği protokolünü,  “Bu çalışma yurt dışındaki çocuklarımıza ana dillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerileri kazandırma da aktör olacak eğitimcilerin yetiştirilmesinde kilit bir rol oynayacaktır.” sözleriyle değerlendirdi. Yeneroğlu açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

“Yurt dışındaki vatandaşlarımızın gelecekte Türkiye ile güçlü bir ilişki içinde olması şüphesiz yeni nesiller sayesinde olacaktır. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin Türkçe’ye hâkim olmaları, ana vatan ile olan bağlarının anahtarıdır. Bu alanda ülkemizden verilen her türlü destek, gelecek kuşaklara yapılan önemli bir yatırımdır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız çocuk ve gençlerimizin desteklemesi için meyvesini uzun vadede verecek kayda değer bir adım atmıştır. Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ile Türkçe ve Türk kültürünü öğretecek eğiticilerin yetiştirilmesi için açılması planlanan “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”na dair işbirliği protokollerini imzalamıştır.

Bu çalışma yurt dışındaki çocuklarımıza ana dillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerileri kazandırma da aktör olacak eğitimcilerin yetiştirilmesinde kilit bir rol oynayacaktır. Bu sayede yurt dışındaki insanlarımızın temel gereksinimlerinden biri daha karşılanmış olacaktır. 2018-2019 akademik yılında hayata geçirilecek olan programa, 3 Eylül 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecektir. Başta YTB Başkanımız olmak üzere, YÖK Başkanlığımız, üniversitelerimizin rektör ve temsilcileri ile bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Başvuru koşulları ve detaylı bilgi için tıklayın. 

 

Connect with Me: