8 Ekim 2015 tarihi itibariyle Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC’de yurt dışı seçmen için oy kullanma süreci başladı. 25 Ekim’e kadar yurt dışındaki temsilciliklerde açık olan sandıklara rağbetin yüksek olması bekleniyor. 8 Ekim 2015’te Almanya Köln Başkonsolosluğu’nda oy kullanan İstanbul Milletvekili ve AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, yurt dışı seçmenin seçimlere katılımının artmasının Türkiye siyasetinin yurt dışına yönelik ilgisini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Katılımın 7 Haziran 2015 tarihindeki seçimlere kıyasla artırılması için Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Yeneroğlu, “Geçtiğimiz seçimlerde yaklaşık 1 milyon yurt dışı seçmen oy kullanmış, bu şekilde yurt dışındaki vatandaşlarımızın meselelerinin Türkiye siyasetinde karşılık bulması için güçlü bir mesaj gönderilmiştir. 8-25 Ekim tarihleri arasındaki seçimlerde bu katılımın artması gerekmektedir. Bunun için bizler ülke ülke, şehir şehir dolaşarak vatandaşlarımıza oy kullanma konusundaki sorumluluklarını hatırlatacağız. 54 ülkede 113 konsolosluk bölgesinde sürdürdüğümüz çalışmalarla yurt dışı seçmeni sandığa gitmeye teşvik edeceğiz.” dedi.

Yeneroğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’de hükûmetin kurulamaması nedeniyle yeniden yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri, yurt dışındaki vatandaşlarımıza büyük bir fırsat sunuyor. Yurt dışı seçmen kendi yüksek potansiyelini ne kadar güçlü bir şekilde ortaya koyarsa, Türkiye siyasetinin yurt dışı seçmene yönelik ilgisi de o oranda artacak ve nitelik kazanacaktır.

AK Parti iktidarlarına kadar büyük oranda unutulmuş, ihmal edilmiş ya da ara çözümlerle geçiştirilmiş yurt dışındaki yaklaşık 6 milyon vatandaşımıza yönelik hizmetler AK Parti iktidarları döneminde artırılmış, bütüncül bir yapı ortaya konulmuş ve mevcut eksikliklerin giderilmesi için önemli çalışmalar yapılmıştır. Yeni dönemde de yurt dışı eğitim ve kültür politikalarında büyük adımlar atılacaktır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın çözüm bekleyen meselelerinin açıklığa kavuşturulması için seçmenimizin şimdiye kadar yapılan hizmetleri göreceğini ve seçimlerde AK Parti’yi tercih edeceklerini umut ediyorum.”

Yurt dışı seçmenle oy kullanılacak temsilcilikler arasındaki mesafe sorununa değinen Yeneroğlu, bu sorunun çözülmesi için Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından oluşturulan “Seçim Yolu” uygulaması hakkında bilgi verdi: “AK Parti olarak yurt dışı seçmenle sandık arasındaki mesafeyi kapatmak ve böylece siyasi katılımı artırmak adına www.secimyolu.com adresi üzerinden yurt dışındaki vatandaşlarımıza sandığa ulaşım hizmeti sunuyoruz. Otobüs organizasyonlarımız tamamlanır tamamlanmaz yurt dışı seçmenlerimiz bu internet sitesi üzerinden kendilerine en yakın seçim otobüsü bilgisine ulaşabilir ve kendi belirledikleri tarihte kendilerine en yakın araçla sandığa ulaşımlarını organize edebilirler.”

Connect with Me: