Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için bugün oy kullanmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Yurt dışındaki seçmenleri ‘Türkiye bize, biz Türkiye’ye emanetiz’ diyerek bu emaneti korumaya davet ediyorum.” dedi. Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bugün gümrüklerin yanı sıra Almanya, Avusturya ve Fransa’da oy kullanmaya başladı. AK Parti iktidarının yurt  dışında yaşayan vatandaşlarımızı da ülke yönetiminde söz sahibi yapmak adına başlattığı bu demokratik adım yıllar da geçse her seçim döneminde övgüye mazhar olarak yad edilmeye devam edecektir. İşte bu demokratik uygulamanın bir sonucu olarak diğer 51 ülkede yaşayan vatandaşlarımız da başkonsolosluklarda farklı tarihlerde açılacak sandıklarda 19 Haziran tarihine kadar oy kullanabilecekler. Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi ise 24 Haziran’a kadar devam edecek.

AK Parti iktidarıyla ulaşımdan sağlığa, eğitimden sosyal politikalara kadar tarihi dönüşümlere şahit olan milletimiz ülke tarihinin en kritik dönemeçlerinden biri için daha  bugün sandık başına gidiyor. Milletimizin bu seçimlerde göstereceği güvenle,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin de yürürlüğe girmesiyle Türkiye, bölgedeki siyasi istikrarını, ekonomik kalkınmasını ve demokratikleşmeyi daha güçlü bir şekilde devam ettiren bir ülke olmaya devam edecek.

Türkiye,  AK Parti iktidarlarıyla güçlenirken sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki vatandaşlarını da koruyan, kollayan, kuşatıcı bir biçimde hizmet üreten bir ülke hâline gelmiştir. Yurt dışında yaşayan seçmenlerimiz bunu takdir etmiş, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana ana vatanındaki sessiz devrim sürecine hep sahip çıkmıştır. 7 Haziran’da 520 bin, 1 Kasım’da 723 bin oy desteğiyle AK Parti’ye olan güvenini tazelemiştir.

Ardından gerçekleşen halk oylamasında ise 832 bin ‘evet’ ile ana vatana güçlü bir mesaj gönderilmiştir. Şimdiki hedefimiz ise 1 milyon oy. İnanıyorum ki yurt dışı seçmenlerimiz hedefimizi de aşarak büyük bir destekle Cumhur ittifakını ve AK Parti’yi güçlendirecekler. Böylece hem Türkiye’ye hem de uluslararası kamuoyuna istikrarlı, gelişmiş ve güçlü bir Türkiye’den yana olduklarını gösterecekler.

Bu düşüncelerle yurt dışında yaşayan seçmenlerimizi ‘Türkiye bize, biz Türkiye’ye emanetiz’ diyerek bu emanete sahip çıkmaya, emaneti korumak için sandığa gitmeye davet ediyorum.”

 

Connect with Me: