Anayasa değişikliği halk oylaması için yurt dışında yaşayan vatandaşlar yarın oy kullanmaya başlayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Yurtdışı seçmenlerimiz vatandaşlık bilinciyle hareket ederek ülkemizin kaderini belirleyecekler. İnancım odur ki, bu süreçte de millet iradesine müdahale etmeye çalışanlara yurt dışındaki seçmenimiz en güzel cevabı sandıkta verecektir.” dedi. Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Bulunduğu coğrafyada kilit noktada olan ülkemizin siyasi sisteminin yeniden düzenlenmesi temel ihtiyaçtır. Bu noktada millet egemenliğinin tam anlamıyla tesis edilmesi şarttır. Bunu sağlayacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle siyasi istikrarını güçlendiren bir döneme geçiş yapılacaktır.

Bu dönüm noktasında yurtdışında bulunan 3 milyona yakın seçmene tarihi bir görev düşmektedir. Vatandaşlık bilinciyle hareket ederek ülkemizin kaderini belirleyeceklerdir. İlk olarak yarın Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Danimarka’da yaşayan seçmenlerimiz oy kullanmaya başlayacak. Diğer ülkelerde farklı tarihlerde açılacak sandıklarda vatandaşlarımız 9 Nisan tarihine kadar siyasi iradelerini sandığa yansıtacaklardır. Gümrüklerde oy kullanma işlemiyse 16 Nisan tarihine kadar devam edecektir.

Bazı Avrupa ülkelerinde siyasiler ve basının önemli bir bölümü yoğun bir biçimde ‘hayır’ için çalışmaktadırlar. Yine terör örgütü yandaşları hiçbir engellemeyle karşılaşmamakta, aksine adeta teşvik edilmektedir. Diğer yandan halk oylamasında ‘evet’ diyecek olanların toplanma ve fikir özgürlükleri ellerinden alınmaktadır. Böyle bir dönemde tüm memleket sevdalıları büyük bir sorumluluk taşımaktadır. Unutmayalım ki milletimiz 15 Temmuz darbe girişimi gibi bugüne kadar birçok müdahaleye karşı eşine az rastlanır bir duruş sergilemiş, Türkiye’nin istikametine yalnızca millet iradesinin karar vereceğini tüm dünyaya göstermiştir. İnancım odur ki, bu süreçte de millet iradesine müdahale etmeye çalışanlara yurt dışındaki seçmenimiz en güzel cevabı sandıkta verecektir. Geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için her bir seçmeni yarından itibaren ‘evet’ oyunu kullanmaya davet ediyorum.”

Connect with Me: