Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Stratejisinde yer alan yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili atılacak adımları, “Adalet Bakanlığımız, yurt dışındaki vatandaşlarımızın Türkiye’deki adli işlemlerinin kolay, hızlı ve az masraflı olması noktasında bazı adımlar atacaktır. Bu hizmetler, diasporadaki insanlarımızın anavatanla olan bağını destekleyici rol oynayacaktır.” sözleriyle değerlendiren AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de farklı konularla ilgili noterlik veya tanıma-tenfiz gibi işlemleri olmaktadır. Bu işlemlerin kolay, hızlı ve az masraflı bir şekilde yapılabilmesinin sağlanması, vatandaşa hizmet odaklı bir anlayışın tezahürü olacaktır. Adalet Bakanlığımız tarafından geliştirilen ve Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşılan Yargı Reformu Stratejisinde bu işlemlerle ilgili maddeler de yer alıyor.

Strateji belgesinde öncelikle yurt dışında bulunan kişilerin işlemlerinin kolaylaştırılması için gelişen teknolojik imkanların etkin kullanılması hedefleniyor. Bu çerçevede Adalet Bakanlığımız yurt dışında yerleşik insanlarımızın adli işlemleri için bilişim sisteminin yurt dışı temsilcilikleri ile entegrasyonunu sağlayacaktır. Böylelikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın dış temsilciliklerde yaptıkları işlemlerin bir örneği, bilişim sistemi entegrasyonuyla Türkiye’de anında alınabilecektir.

Yargı Reformu Stratejisi ayrıca dış temsilciliklerimizde görevli adalet müşavirleriyle ilgili yeni bir düzenleme de öngörüyor. Buna göre, bu birimin çalışma usul ve esasları, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın hukuki ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden belirlenecektir. Bu yenilik, adalet müşavirlerinin vatandaşlarımızın yaşadığı bölgenin ihtiyaçlarına göre daha etkin hizmet vermesini beraberinde getirecektir.

Yabancı ülke makamları tarafından verilen vasilik kararlarının tanınmasıyla ilgili yaşanan sorunlar da gelecek dönemde çözüme kavuşturulacak başlıklar arasında yer alıyor. Bu kapsamda başta vasilik kararları olmak üzere yabancı mahkemeler tarafından verilen kararların tanınmasına ve tenfizine ilişkin süreçler yeniden ele alınacaktır. Bu işlemlerin kolaylaştırılması vatandaşlarımızın bu gibi konularda yaşadığı mağduriyetleri giderecektir.

Ülkemizin adalet sisteminde köklü değişlikler öngören Yargı Reformu Stratejisinde yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarının da dikkate alınması bu insanlarımız adına memnuniyet verici bir gelişmedir. Diasporadaki insanımızın anavatanla olan farklı boyutlardaki bağı her zaman asli meselelerdendir. Türkiye ile ilgili bürokratik işlemlerin kolaylaştırılması hiç şüphesiz bu bağı destekleyici rol oynayacaktır. Bu noktada örnek bir çalışma sergileyen başta Adalet Bakanımız olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum.”

Connect with Me: