19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Dünyanın bir tarafında zengin kaynaklar sınırsız ve sorumsuzca kullanılırken, diğer tarafında açlık, kuraklık, kıtlık, savaş ve felaketlerle yüzleşmek zorunda kalanların olduğu bir dünya düzeni sürdürülebilir değildir. Yeryüzündeki küresel adaletsizlik insanlığın ortak meselesidir.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Yardıma muhtaç olan insanların içinde bulundukları durum ve onlara yardım götürmek için hayatlarını ortaya koyan gönüllüler ile çalışanları hatırlamak için bir fırsat olan bugünde, içinde yaşadığımız dünya ne yazık ki; büyük dramlara sahne oluyor.

Dünyanın bir tarafında zengin kaynaklar sınırsız ve sorumsuzca kullanılırken, diğer tarafında açlık, kuraklık, kıtlık, savaş ve felaketlerle yüzleşmek zorunda kalanların olduğu bir dünya düzeni sürdürülebilir değildir. Dünya üzerinde yaklaşık 65 milyon insan çatışmalar nedeniyle yerlerinden edildi. Her yıl neredeyse 218 milyon insan ise doğal afetler sebebiyle mağduriyet yaşıyor. Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de kıtlık ve açlıkla mücadele eden 20 milyondan fazla kişi büyük bir felaketin içinde. Ortadoğu’da yıllardır devam eden çatışmalar sebebiyle milyonlarca insan yerinden oldu ya da hayatını kaybetti. Suriye’de ise 2011’den bu yana büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Özellikle Ortadoğu ve Afrika’dan, ülkesindeki çatışma ortamı ya da kıtlıktan kaçarak daha iyi bir yaşam hayaliyle Akdeniz’e çıkılan yolculuklar da kötü sonla bitmekte. Yeryüzündeki bu küresel adaletsizlik insanlığın ortak meselesidir. Dolayısıyla insanlığın zorlu sınavlarla karşı karşıya kaldığı şu günlerde ‘insani yardım’ akıllardan hiç çıkarılmaması gereken bir kavramdır. Bugün yaşanan bu sorunlar ancak yardımseverlik ruhunun yaşatılmasıyla çözülebilir. Bu konuda sadece Türkiye’nin değil herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Dünyanın her köşesinde, zorda kalan insanlara umut olan Türkiye, yaptığı uluslararası yardımlarla dünyanın en cömert ülkeleri arasında yer almaktadır. Yardım alan ülkeden, yardım eden ülke konumuna gelen Türkiye, Küresel İnsani Yardım 2017 Raporu’na göre; geçen yıl 6 milyar dolarlık yardım yaparak en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke oldu.  Ülkemiz 2014, 2015 ve 2016 yıllarında üst üste ‘dünyanın en cömert ülkesi’ konumuna geldi. Son 6 yılda, onlarca ülkede ihtiyacı olanların yardımına yetişen Türkiye; Arnavutluk ve Malezya’daki sel felaketlerinde, Afganistan ve Nepal’deki depremlerde, Sierra Leone, Liberya ve Gine’deki Ebola salgınında da zor durumda kalanlara umut oldu. Suriyeli sığınmacıların yeniden hayata tutunmaları için BM standartlarında bugüne kadar 25 milyar doları aşkın bir kaynak harcandı.

Her yıl mağdur ve mazlumlara yardım eli uzatan ve yardımseverlik ruhunu yaşatan yüzlerce insani yardım çalışanı ile gönüllü hayatını kaybediyor, zorluklarla ve tehditlerle karşılaşıyor. Bugün BM’nin Bağdat’taki merkezine 19 Ağustos 2003’te düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 22 insani yardım görevlisi ile savaş, doğal afet ve insani kriz ortamlarına yardım ulaştırmak için yaşamını ortaya koyan ve bu uğurda can veren gönüllüleri minnetle anıyorum. Ayrıca tüm dünyayı hayatını kaybeden saygıdeğer insanların anısına sahip çıkmaya davet ediyorum. Çünkü daha adaletli, daha yaşanabilir ve barışçıl bir dünya düzenin kurulması herkesin insani değerler etrafında birleşmesiyle mümkündür.”

Connect with Me: