UETD Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’ne düzenlenen saldırıya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Son aylarda Türk toplumuna yönelik saldırılarda artış yaşanması endişe vericidir. Toplumsal birlik ve bütünlük adına önemli çalışmalar yapan UETD’ye düzenlenen saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyorum.

Saldırının DHKP-C terör örgütü mensuplarınca düzenlendiği aşikârdır. Bu noktada terörle mücadele konusunda sözde değil özde dayanışma beklediğimiz Alman emniyet güçlerine olan güvenin daha fazla hasar almaması için gerekli soruşturma ve cezalandırmanın ivedilikle yapılması elzemdir. Köln civarında 2-3 kişiden ibaret olan ve emniyet ile istihbarat tarafından da tanınmamaları imkânsız olan kişilerin tespit edilememesi mümkün değildir. Artan saldırılardan endişe duyulan bir ortamda Türk toplumunun kendilerini tehlike altında hissetmeleri kaçınılmazdır. Bu tarz saldırıların düzenlenmesi, yetkililerin sivil toplum kuruluşlarının güvenliğini sağlanması hususunda bir uyarı niteliğindedir. Bu tip olaylarda sorgulanması gereken yasaklı örgütlerin nasıl olup da bu denli açık bir biçimde saldırıda bulunduklarıdır.

Gücünü vandalizmden alan bu saldırılar karşısında verdiğimiz demokrasi mücadelesi devam edecektir.”

Connect with Me: