TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, terör örgütü PYD’nin Berlin’de ofis açmasına izin veren Almanya’yı eleştirdi. Yeneroğlu, “Almanya tarafından da terör örgütü PKK’nın yan örgütü olarak nitelenen PYD’nin Berlin’de ofis açabilmesi, kabul edilemez bir gelişmedir. Almanya Anayasayı Koruma Dairesi (İç İstihbarat Teşkilatı) PYD’nin terör örgütü PKK’nın yan örgütü olduğunu resmen ifade etmektedir. Bu durumda PYD’nin Berlin’de ofis açması, terör örgütüne yönelik yasağın uygulamada bir anlam ifade etmediğini tekrar göstermektedir.”, dedi.

Mustafa Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti: “Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin Almanya’nın başkenti Berlin’de temsilcilik açtığına ilişkin haberleri endişeyle takip ediyoruz. Bu gelişme, Almanya’da resmen yasak olan fakat fiiliyatta terör örgütü muamelesi görmeyen PKK’ya yönelik tutumun yeni bir boyut kazandığını göstermektedir. Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi, 2014 yılı raporunda PYD’nin terör örgütü PKK’nın yan örgütü olduğunu resmen ifade etmektedir. PYD, yine bu raporda terör örgütünün Almanya örgütü olduğu belirtilen NAV-DEM’in ofisini kullanmaktadır. Dolayısıyla PYD’nin Berlin’de ofis açması, PKK’ya yönelik yasağın uygulamada bir anlam ifade etmediğini tekrar göstermektedir.

Hükümetimiz tarafından başlatılan milli birlik ve kardeşlik sürecini baltalayan, özellikle Güneydoğu’da halkımıza yönelik terör estiren PKK’nın yan örgütünün Almanya’da bu şekilde açık ve ‘meşru’ bir faaliyet zemini bulması, endişe verici bir olaydır. Özellikle de son Ankara saldırılarının faillerinin PYD kamplarından ülkemize geldiklerini dikkate aldığımızda, Almanya’nın vahim bir durum içerisinde olduğu ortadadır.

Terör örgütü geçtiğimiz aylarda mahalleleri işgal edip çukurlar kazarak kamu düzenini tahribe yeltenmiştir. Terörist eylemlerle bölge halkının yaşamına ağır darbe vurulmuştur. Can ve mal güvenliğinin hedef alındığı olaylarla insanlar göç etmeye zorlanmıştır. Türkiye’nin terörle mücadele ettiği bu hassas dönemde müttefik ülkelerden beklenen, teröre karşı sözde değil, özde dayanışma ve kararlı mücadeleye katkıdır. Bu kapsamda Almanya’nın terörle ortak mücadele ilkesiyle çelişen bu son gelişmeyle ilgili kamuoyuna açıklama borçlu olduğunu hatırlatmak isterim.”, dedi.

Connect with Me: