İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Başbakan Binali Yıldırım’ın eşleri Semiha Yıldırım hanımefendi hakkında yapılan seviyesiz ve terbiyeden yoksun açıklamayı kınadı. Yeneroğlu, “Milyonlarca kadını rencide eden bu terbiyeden yoksun davranış, toplumsal barış adına kaygı vericidir. Malum kişiyi kınıyor, Hanımefendiden kamuoyunda özür dileyeceğini ümit ediyorum.’’, dedi.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Semiha Yıldırım hanımefendi maalesef aşağılık bir yaklaşıma maruz kalmış, onun nezdinde milyonlarca kadın rencide edilmiştir. Bu terbiyeden yoksun davranışı esefle kınıyorum. Geçmişte ülkemizde sıklıkla görülen insanların dış görünüşüyle alay etme zihniyetinin kalıntılarının bu olayla birlikte tekrar ortaya çıkması, birilerinin hala farklı yaşam tarzlarını bir türlü içine sindiremediğini göstermektedir. Bu kişiler, sözleriyle aşağılayıcı bilinçaltlarını dışa vurmuş, iç dünyalarında besledikleri önyargıyı deşifre etmişlerdir.

Yüzyıllardır bu topraklarda var olan kadını sembolize eden bir hanımefendiye yapılan bu terbiyeden yoksun davranış, bu kişilerin hangi ülkede yaşadığı sorusunu akla getirmektedir. Tam da millete yabancılaşmış jakoben anlayışın ülkemizde aşılmaya başlandığını düşünürken insan onurunu hiçe sayan böyle bir saygısızlığın vuku bulması, toplumsal barış adına kaygı vericidir.

Özellikle de sanatçı olma iddiasında bulunan bir kişinin kendi toplumuyla barışık olmaması, bir kısım sanatçılarda, ülkemizde farklılıkları zenginlik olarak gören bir anlayışın giderek kök salmasına ve karşılıklı saygının artmasına rağmen ötekileştirici zihniyetin devam ettiğini göstermektedir. İlgili kişinin Semiha Yıldırım Hanımefendi’den kamuoyunda özür dilemesi, en azından yaptığı hatanın vicdanen farkına vardığını gösteren bir adım olacaktır.” diye konuştu.

Connect with Me: