AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 22 Temmuz 2011 tarihinde Norveç’te 77 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının yıl dönümüyle ilgili olarak, ‘‘4 yıl önce bugün dünya kamuoyu Norveç’ten gelen dehşet verici bir haberle sarsıldı. Bir cani kendi dünyasında oluşturduğu nefret ve düşmanlık duygusuyla 77 kişiyi katletti. İnsanın tasavvur sınırlarını aşan bu olay, İslam düşmanlığının hangi boyutlara ulaşabileceğini gösterdi. Bu vahşetin tekrar yaşanmaması için toplumsal hafıza bu ve benzeri olayları unutmamalıdır ve Avrupa ülkeleri İslam düşmanlığıyla daha kararlı bir biçimde mücadele etmelidir.’’ açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu, ‘‘2011 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenlerin ve Müslümanların Avrupa ülkelerindeki varlıklarını tehdit eden farklı gelişmelere şahit olduk. Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlük Komisyonu’nun açıkladığı 2014 raporunda, Avrupa’nın geleceğini tehdit eden en büyük sorunların İslamofobi, ırkçılık ve antisemitizm olarak tespit edilmesi, Avrupa’da yaşayan Müslümanlar, göçmenler ve Yahudiler için tehlikenin devam ettiğini göstermektedir.’’ dedi.

Norveç’te yaşanan katliamda yakınlarını kaybedenlere sabır dileyen Yeneroğlu, katliamların toplumun tamamını tehdit ettiğine ve birlikte yaşamaya zarar verdiğine dikkat çekti. Yeneroğlu, ’’İslam düşmanlığı motivasyonuyla işlenen suçlarla daha etkin mücadele edilmesi gerekliliği ortadadır. Dolayısıyla ilim adamlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yıllardır tekrar ettiği önerilerin yasama ve yürütme tarafından dikkate alınması ve daha kararlı adımların atılması gerekmektedir. 20 milyona yakın Müslümanın da ülkesi olan Batı Avrupa ülkelerinde bu tip dehşet verici olayların bir daha tekrarlanmaması için sağ popülizmin tehlikelerine dikkat çekilmesi konusunda siyaset, medya ve sivil topluma önemli sorumluluklar düşmektedir.’’ dedi.

İRTİBAT

Ünal Koyuncu, Danışman
Türkiye Büyük Millet Meclisi
Halkla İlişkiler Binası 2. Kat Nolu Banko Oda: 2076
Telefon: +90 (312) 420 58 28, +90 (312) 420 58 29, +90 (535) 453 25 23

Connect with Me: