26. dönem Milletvekili Genel Seçimleri AK Parti’nin zaferiyle sonuçlandı. AK Parti’nin tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu edindiği seçim sonuçlarını değerlendiren AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Bugün seçimlerin galibi milletimizin üstün iradesi, Türkiyelilik bilinci ve demokrasidir.” ifadelerinde bulundu.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Yeneroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Milletimizin teveccühü neticesinde AK Parti yurt içindeki oyların yüzde 49,29’unu (gümrükler dâhil 49,48), yurt dışındaki oyların ise yüzde 56,22’sini kazanmıştır. Bu sonuçlar üzerine hamdediyor, şükrediyor ve tevazu ile AK Parti’ye oy veren veya vermeyen tüm milletimizi kucaklayarak yolumuza devam edeceğimizi ilan ediyoruz. Tüm algı operasyonlarına rağmen milletimizin bu teveccühünde netice bulan basiret ve feraset, hem AK Parti iktidarlarının bugüne dek ortaya koyduğu vizyonun ve milletimize verdiği güvenin, hem de bundan sonraki yeni dönem için kamuoyuyla paylaşılan atılacak adımların bir yansımasıdır. Yurt içi ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımız, yeni dönemde AK Parti’nin bu vizyonunun geliştirilerek geçmişte olduğu gibi gelecekte de öncü politikaların hayata geçirileceğinden emin olabilirler.”

AK Parti’nin 7 Haziran’da yurt dışında aldığı 519.474 oyu 1 Kasım seçimlerinde 722.500’e taşıyarak yüzde 39’luk bir oy artışı sağladığını belirten Yeneroğlu, yurt dışından seçimlere katılımın da arttığını ifade etti: “7 Haziran seçimlerinde kullanılan toplam oy sayısı 1.056.085 (geçerli oy sayısı 1.041.479) iken 1 Kasım’da kullanılan 1.298.319 oydan 1.285.108’i geçerli olmuştur. Geçerli oy üzerinden hesaplanıldığında yurt dışından seçimlere katılımın yüzde 23,3’lük bir artış yaşadığı görülmektedir. Toplam katılımın artmasına rağmen AK Parti yüzde 39’luk artışla büyük bir başarı yakalamıştır. Yurt dışı oylarla Manisa, Denizli ve Kırıkkale’de AK Parti 1 milletvekili daha kazanmış, birçok bölgede de yurt dışı oylarla farkı açmış, itiraz bandının dışına çıkmıştır. Yurt dışında vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı ülkeler olan Almanya (yüzde 59,70), Fransa (yüzde 58), Hollanda (yüzde 69,66), Belçika (yüzde 69,40) ve Avusturya’da (yüzde 69) vatandaşlarımızın AK Parti’ye gösterdikleri büyük destek, onların anavatana bağlılıklarının ve Türkiye’nin huzuruna olan duyarlılıklarının yanında özellikle o ülkelerin siyasetine de verdikleri güçlü bir mesajdır. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza bu duyarlılıkları sebebiyle ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Bundan sonraki dönemde seçimlerin gergin atmosferinin geride kalmasının da verdiği rahatlıkla artık daha büyük hizmetlere odaklanılması gerektiğini vurgulayan Yeneroğlu şu ifadelerde bulundu: “AK Parti olarak vatandaşlarımıza yönelik yaklaşımımız bundan önce hiçbir zaman oy oranlarına bağlı olmamıştı; bundan sonra da sorumluluk bilincinin bir gereği ve hizmet aşkının bir sonucu olarak vatandaşlarımızın bütün meseleleri ile kapsamlı bir şekilde ilgilenmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar kemikleşmiş toplumsal sorunların çözülmesi, etkili sosyal politikaların tesisi, diasporaya yönelik etkin adımların atılması gibi cumhuriyet tarihinde ihmal edilen birçok alanda akla hayale gelmeyecek adımlar atan AK Parti, bundan sonrası için de bu öncü rolünü güçlendirerek herhangi bir ayrım gözetmeksizin, yurt içi ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarını kucaklayan söylemini taşımaya devam edecektir.”

Connect with Me: