TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin bir PKK mensubuna yönelik vermiş olduğu karar münasebetiyle açıklama yaptı. 48 yaşındaki PKK mensubunun 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı karar hakkında, “Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne göre PKK, ‘oldukça tehlikeli bir terör örgütü’dür. Bu karar aynı zamanda Almanya’daki emniyet birimlerine ve savcılık makamlarına bir talimat niteliğindedir: PKK aktiviteleri kararlı bir şekilde takip edilip cezalandırılmalı, siyasiler de PKK terör örgütünü masum göstermemelidir.” diyen Yeneroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK sempatizanlarının ve mensuplarının Almanya’da hiçbir engelle karşılaşmadan terör örgütü propagandası yapabildiğini senelerden beri üzüntü ve hayretle takip etmekteyiz. PKK yasaklı olmasına ve terör örgütleri listesinde yer almasına rağmen, Almanya’yı açık bir şekilde militan toplama, finansal destek sağlama ve geri çekilme alanı olarak kullanabilmektedir; üstelik bunu Anayasayı Koruma Dairesi de ifade etmektedir. Dolayısıyla söz konusu son karar bizleri memnun etmiştir.

Yargıçlar, PKK’nın hedeflerine ulaşmak amacıyla sahip olduğu siyasi kanadın yanında, askerî nizama göre yapılandırılmış ‘gerilla birliklerinin’ de bulunduğunu ortaya koymuşlardır. Mahkemeye göre PKK ‘başta Türkiye’nin güneydoğusu olmak üzere bilhassa Türk polislerine ve askerlerine’ saldırılar düzenlemekte ve bu saldırılarda ‘sivil halk da sürekli olarak’ zarar görmektedir. Mahkeme’ye göre PKK’nın amacı ‘saldırılar düzenleyerek Türkiye’de kasten adam öldürmek.’ Mahkeme ayrıca PKK’yı ‘oldukça tehlikeli bir terör yapılanması’ olarak da nitelendirmektedir.

Her ne kadar bu açıklamalar PKK’nın terörist faaliyetlerinin ve metotlarının yanında yüzeysel kalsa da, mahkemenin terör örgütün iç yüzünü en azından ana hatlarıyla da olsa tanımış olması sevindiricidir. Bu değerlendirmeyi emniyet birimleri ve savcılıklar da içselleştirip pratiğe dökmelidir. PKK’nın faaliyetleri ciddi bir şekilde takip edilmeli ve cezalandırılmalıdır.”

Connect with Me: