AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın imzasıyla yurt dışındaki vatandaşlara gönderilen mektuba yönelik açıklamasını hayretle karşıladıklarını ifade etti. Yeneroğlu açıklamasında “CHP’nin açıklaması klasik kriz çığırtkanlığıdır. Millete güvenmemeleri sebebiyle mesnetsiz iddialarla yurtdışı seçmeni demokratik hakkından, yani sandıktan alıkoymaya, zihinleri bulandırmaya çalışmaktadırlar.” diyerek şunları kaydetti:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’deki anayasa değişikliği halk oylaması için oy kullanma süreci devam ediyor. Bu çerçevede AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Binali Yıldırım bazı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımıza mektupla halk oylamasına katılım çağrısında bulunmuştur. Bu mektupla ilgili kamuoyuna yansıyan açıklama, CHP’nin klasik kriz çığırtkanlığıdır. Millete güvenmemeleri sebebiyle mesnetsiz iddialarla yurtdışı seçmeni demokratik hakkından, yani sandıktan alıkoymaya, zihinleri bulandırmaya çalışmaktadırlar. Anlaşılan açıklamayı yapan kişi ne mektubun içeriğini ne de ortaya attığı iddiaların hukuki dayanaklarını incelemiştir. Mektup herhangi bir ‘evet’ propagandası içermemekte, sadece yurtdışında ikamet eden tüm vatandaşlarımızı katılıma davet etmektedir.

Mektup şahıslara değil ailelere gönderilmiştir. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bireyler bazında herhangi bir bilgi içermemektedir. Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu tarafından tüm siyasi partilerle paylaşılan yurtdışı seçmen bilgileri yurtdışında CHPlilerin elinde dolaşırken CHP Genel Başkan Yardımcısının böyle bir açıklama yapması, yurtdışında yerleşik vatandaşlarla ve partisinin yurtdışı yapılanmasıyla ne kadar iletişimde olduğunu ortaya koymaktadır. Yabancı ülke vatandaşlarının kişisel verilerinin bir siyasi partiye verilmesi iddiası gerçek dışıdır. Bu bağlamda mektupla ilgili suç duyurusunda bulunma iddiasıysa, kendisinin gerek yurt içiyle gerekse de yurtdışıyla ilgili hukuk bilgisinin ne düzeyde olduğunu göstermektedir. Yurtdışındaki vatandaşlarımızla ilgili en ufak bir vizyon ve projesi dahi olmayan CHP’nin, partimizin onların sorunlarını önemsemediği iddiasında bulunmasıysa tek kelimeyle gülünçtür.

CHP’den beklenen, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili meseleleri partiler üstü bir konu olarak görmesi, siyasi malzeme yapmamasıdır. Bu tutum her şeyden önce diasporamızın menfaatine olacaktır. Bunu yapmayan CHP’den, Başbakanımızın örnek bir çalışmayla yurtdışındaki tüm vatandaşlarımıza mektup göndermesini takdirle karşılamayı beklemek, bizim için boş bir çaba olacaktır.’’

Connect with Me: