AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Hollanda’nın kararını sert bir dille eleştirdi. ‘‘Dışişleri Bakanımızın Hollanda’ya yapacakları ziyaretin uçuş izninin iptal edilmesi akıl tutulmasının bir göstergesidir. Bu provokasyonlara gelmeden süreci kararlılıkla ve sükûnetle takip ederek sandıklardan en az bir milyon EVET’in çıkması, bu girişimlere karşı verilecek en güzel cevap olacaktır.” diyen Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Almanya, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’da Bakanlarımızla Milletvekilimizin programlarının iptal girişimlerini hayret ve endişeyle yaşıyoruz. Almanya’nın başlattığı ve Hollanda’daki güncel gelişmeyle zirveye tırmanan bu krizin aşılması için bu ülkelerin siyasilerini aklı selime davet ediyorum. Toplanma ve fikir özgürlüğünün yanı sıra Viyana Sözleşmesini’de hiçe sayan bu uygulamalar hukuk devleti prensibini dilinden düşürmeyen devletlerin acziyetini gözler önüne seriyor.

İçinden geçtiğimiz hassas süreçte çifte standardın alası yaşanıyor. Bir yandan Türkiye’nin iç meselelerinin bu ülkelere taşınmaması dillendiriliyor. İlgili yerel makamların baskılarıyla salonlar iptal ediliyor. Batı Avrupa ülkeleri bir taraftan tüm kamu imkanlarını kullanarak referandumda hayır çıkması için çabalıyor diğer taraftan da PKK yandaşlarının etkinliklerine her türlü desteği veriyor. Bu ülkeler halk oylamasında ‘Hayır’ tarafında yer alan bir parti gibi hareket ederek Türkiye’nin geleceğini tayin etmeye çalışıyor.

AK Parti olarak yıllardır milletimiz üzerinde var olan vesayetten kurtulma mücadelesi veriyoruz. Tam da anayasa değişikliği referandumuyla son noktayı koymayı hedeflerken şimdi de bu ülkelerin yurtdışı seçmenlerimiz üzerinden müdahalesiyle karşı karşıyayız. Bu kapsamda Dışişleri Bakanımızın Hollanda’ya yapacakları ziyaretin uçuş izninin iptal edilmesi akıl tutulmasının bir göstergesidir. 15 Mart’ta yapılacak genel seçimlerde ırkçı Wilders’e karşı icraat ve söylemleriyle çözüm bulamayanlar Türkiye üzerinden puan toplamaya çalışıyor.

Tüm bu yaşananlar karşısında tek çözüm, 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında başta Almanya, Hollanda, İsviçre ve Avusturya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde yapılacak olan halk oylamasında sandıklara akın etmektir. Süreci bu provokasyonlara gelmeden ve sükûnetle takip ederek sandıklardan en az bir milyon EVET’in çıkması, bu girişimlere karşı verilecek en güzel cevap olacaktır.”

Connect with Me: