TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya’daki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Gelsenkirchen şubesine düzenlenen saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Terör örgütlerinin Almanya’da neredeyse olağan hâle gelmiş bu gibi saldırıları Türk toplumunun güvenlik hissine büyük zarar vermektedir.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Almanya’da toplumun takdirini kazanmış, Avrupa’da 15 ülkede demokratik zeminde faal olan ve her defasında diyaloğu, toplumsal barışı ve uyumu vurgulayan bir kuruluşun bir sene içerisinde sekiz defa saldırıya uğramasının kamuoyunda infiale yol açmaması düşündürücüdür. Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın takibinde olan yasaklı bir örgütün bu saldırıyı -üstelik ikinci kez- gerçekleştirebiliyor olması faillerle etkin bir şekilde mücadele edilmediğini, bilakis onların saldırılarını alenen gerçekleştirebildikleri uygun bir zeminin oluşturulduğunu göstermektedir.

Üç milyonu aşkın Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’da bu elim saldırılar toplumsal uyuma ve birliktelik hissine büyük zarar vermektedir. Alman makamlarının ırkçı terör örgütü NSU davasındaki ihmalkârlık ve cezalandırma konusundaki gayretsizliklerinden doğan güvensizliği atlatamayan vatandaşlarımız artan saldırılardan endişe duymaktadır.

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin terör saldırılarına hedef olma korkusu gölgesinde kültürlerini yaşamaya ve görüşlerini paylaşmaya çalışıyor olmaları, Almanya’da terörle mücadele konusundaki zafiyete işaret etmekte, toplumsal barış için tehlike çanlarının çaldığını gözler önüne sermektedir. Oysa uzun yıllardır içerisinde yaşadıkları ülkenin birer parçası olan insanlarımızın, bulundukları toplumda sivil toplum faaliyetlerini korkmadan sürdürmek istemelerinden daha doğal bir durum olamaz. Hemen hemen her gün tekrar eden bu vahşi saldırılar neticesinde ilgili makamları yeniden bu saldırılarla kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırıyorum. Bir kuruma mükerreren saldırabilecek kadar palazlanabilen şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD’ye destek vermeli, böylece şiddete karşı açık ve kesin bir tavır almalıdır.”

Connect with Me: