Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas popülist aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisiyle ilgili yazdığı yorumda “AfD Erdoğan’ın ruh ikizi” yorumunda bulundu. Maas’ı eleştiren İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Almanya’da yükselen ırkçılıkla ilgili sorumluluğunu yerine getirmek yerine meseleyi çarpıtan Adalet Bakanı Maas’ı haddi aşan yorumu nedeniyle kınıyorum.” açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu, “Alman Adalet Bakanı Heiko Maas’ın aşırı sağcı Almanya için Alternatif partisiyle ilgili yorumunda sorumsuz ve alakasız bir şekilde Cumhurbaşkanımızla ilgili atıfta bulunması kınanacak bir durumdur. Ülkemizin demokratikleşmesini, kalkınmasını, azınlık haklarının gelişmesini ve uygulanmasını, başta AB olmak üzere uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesini sağlamakta öncü olmuş bir Cumhurbaşkanı’nın Almanya’da kitlesel zemin bulan aşırı sağ partiyle aynı konumda değerlendirilmesi, olsa olsa şaşkınlığın bir ifadesi olabilir. Ayrıca, kadınların toplumsal katılımını her fırsatta destekleyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın “kadın düşmanı” olarak nitelendirilmesi ise Maas’ın haddi aşan değerlendirmesini gösteren ayrı bir yorumdur.

On yıllarca artan ırkçılıkla ilgili gerekli çalışmaları yapmayan, aşırı sağ ile mücadelede sorumluluğu yerine getirmeyen ve toplumu gelişen şartlara ve bulunduğumuz çağa hazırlamayanlar şimdi çıkıp sorunların izahatında başka ülkelere atıfta bulunarak çarpık değerlendirme yapıyorlar. Bu anlayış devam ettiği sürece Almanya’da aşırı sağın toplumsal zemini güçlenecektir. Irkçı cinayetler aydınlatılamayacak, daha çok toplumsal kırılma ve siyasal kültür yozlaşması yaşanacaktır.

Son günlerde Almanya’da sıklıkla rastladığımız Cumhurbaşkanımızla ilgili sorumsuz, ölçüsüz ve haddi aşan yorum ve açıklamalara sorumluluk makamında olan bir kişi tarafından bir yenisinin eklenmesi, kabul edilemez bir durumdur. Bu tip açıklamaların ikili ilişkilere gölge düşürdüğünü hatırlatarak, Adalet Bakanı Maas’ı yorumundan dolayı kınıyorum.”, açıklamasında bulundu.

Connect with Me: