AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 38 yaşını aşan ve dövizle askerlikten faydalanmak isteyen yurt dışındaki vatandaşlarımıza çağrıda bulunarak, “Bu durumdaki vatandaşlarımız için son başvuru tarihi 31 Aralık 2017’dir. Askerlikle yükümlü olup da şu ana kadar başvuruda bulunmayan 38 yaşının üzerindeki vatandaşlarımıza ivedilikle başvurularını yapmaları gerektiğini hatırlatmak isterim.” dedi. Yeneroğlu şunları kaydetti:

“Geçen yıl Ocak ayında Askerlik Kanunu’nda yapılan bir düzenlemeyle dövizle askerlik bedeli 6 bin Avro’dan bin Avro’ya düşürülmüştü. Aynı düzenleme çerçevesinde 38 yaşından büyük, askerlikle yükümlü olan vatandaşlarımız için de kolaylık yapılmıştı. Böylelikle 38 yaş üzeri vatandaşlarımız da yeni düzenlemeden 2 yıl süreyle faydalanma imkanına kavuşmuştu. Askerlik sorunu nedeniyle yıllardır Türkiye’ye gelemedikleri için anavatan ile olan sosyal bağları adeta kopma noktasına gelen bu vatandaşlarımızın, 31 Aralık 2017 tarihine kadar bin Avro ödemeleri halinde, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacakları karara bağlanmıştı.

Bu kapsamda yer alan yurt dışındaki yükümlüler için kanunen öngörülen süre 31 Aralık 2017 tarihinde sona erecektir. Henüz bu imkândan faydalanmamış ilgili vatandaşlarımızın ivedilikle başkonsolosluğumuza giderek başvuru yapması gerekmektedir. Aynı zamanda 1979 doğumlu vatandaşlarımız da mağduriyet yaşamamak için yıl sonuna kadar başvuru yapmak durumundadır. Bu noktada vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ülkelerdeki yerel Türk medya kuruluşlarının konuyla ilgili haberlere yer vermesi insanlarımızın bilgilendirilmesi açısından faydalı olacaktır.

Ayrıca zamanında başvuru yapmayarak dövizle askerlik imkanından faydalanamayan ve bu nedenle askerlik yapma durumunda olan 1978 doğumlularla ilgili sorunun da çözüme kavuşturulması gündemimizde yer almaktadır.”

Connect with Me: