ANKARA-İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamı ile sonuçlanan 27 Mayıs 1960 darbesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada: “27 Mayıs darbesi Türk siyasi tarihinin en büyük kara lekesidir. Halkın teveccühünü alarak iktidara gelmiş Başbakan ve Bakanlar idam edilmiş, Milli Birlik Komitesi Anayasa ile TBMM’yi feshederek siyasi faaliyetleri askıya almıştır. Sözde mahkemede Demokrat Parti mensupları, Yassıada’da insan onur ve haysiyeti hiçe sayılarak utanç verici muamelelere maruz kalmışlardır. İhtilal yüzünden toplum içinde kutuplaşmalar ve ayrışmalar yaşanmıştır. Yaşanan acı olayın üzerinden 56 yıl geçmesine rağmen darbe mağdurları dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan halkımızın gönlünde özel yerini korumaktadır.” ifadesinde bulundu.

Yeneroğlu ayrıca, “Demokrasi tarihimizin silinmez kara lekesi olan bu darbenin etkileri, maalesef yapıldığı dönemle sınırlı kalmamıştır. 1960 darbesi; 12 Mart 1971 muhtırası, 12 Eylül 1980 darbesi, 28 Şubat 1997 postmodern darbesi ve son olarak 27 Nisan 2007 e-muhtırasına da zemin hazırlamıştır. AK Parti iktidarlarına kadar bu vesayet anlayışı ne yazık ki devam etmiştir. Ancak bugün geldiğimiz noktada AK Parti’nin kararlılığı, istikrarı ve emin adımlarla yükselişi bu cuntacı vesayet anlayışını bitirmiştir.” diye konuştu.

Connect with Me: