AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu anayasa değişikliğinin milletimiz tarafından onaylanmasını, “16 Nisan demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Türkiye’mizin ne gibi kazanımlar elde edeceğini inşallah herkes görecektir. Vesayet düzeninin neden olduğu ‘kayıp yıllar’ söz konusu olmayacaktır. Yurtdışındaki sandıklardan %59 üzerinde oranla ‘evet’ çıkması yurtdışı seçmenlerin yeni hükümet sistemine verdiği büyük desteği gözler önüne sermektedir.” sözleriyle değerlendirdi. Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti:

“Halk oylaması, milletimizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini onaylamasıyla sonuçlanmıştır. Milletimiz daha güçlü bir demokrasiye ‘evet’ diyerek vesayete son vermiştir. Bu nedenle 16 Nisan bir milattır ve demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacaktır. Yeni sistemle Türkiye’mizin ne gibi kazanımlar elde edeceğini inşallah herkes görecektir. Siyasi krizlerle bocalamış ülkemiz için yeni bir sayfa açılmıştır. Vesayet düzeninin neden olduğu ‘kayıp yıllar’ söz konusu olmayacaktır. Türkiyemizin müreffeh yarınları için önemli bir kazanç olacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi reformu milletimize hayırlı olsun.

Yurtdışındaki seçmenlerimiz de %48 üzerinde bir katılımla halk oylamasına çok güçlü bir destek vermiştir. Katılım diğer diasporaların siyasal katılımına kıyasla dünya rekorudur. Yurtdışından bu seviyede yüksek bir katılımın olması ülkemiz ve diasporamız adına sevindiricidir. Yurtdışındaki sandıklardan %59 üzerinde bir oranla ‘evet’ çıkması yurtdışı seçmenlerin yeni yönetim sistemine verdiği büyük desteği gözler önüne sermektedir. Belçika’da %77’nin, Avusturya’da %73’ün, Hollanda’da %71’in, Fransa’da %65’in ve Almanya’da %63’ün üzerinde ‘evet’ oyu çıkmıştır.

Yurtdışında yapılan halk oylaması Türkiye gündeminde yer almış, siyasi partilerce yakından takip edilmiştir. Biz de AK Parti olarak ülke ve bölge seçim koordinasyon merkezlerimizle tüm engelleme ve baskılara rağmen çok başarılı bir kampanya sürecini geride bıraktık. Bu vesileyle çalışmalarımızda emeği geçen tüm dava kardeşlerime teşekkür ediyorum. Özelliklede bazı Avrupa ülkelerinde karşılaştığımız emsalsiz demokrasi karşıtı uygulamalara rağmen elde edilen başarı takdire şayandır. Umarım bu ülkelerdeki siyasetçi, akademisyen ve gazeteciler çıkan sonuçtan gerekli dersi almıştır.

Ülkemiz için yarından itibaren yeni bir dönem başlıyor. Farklılıkları zenginlik kabul eden bir millet olarak kucaklaşmalı, ülkemizde demokrasinin daha fazla güçlenmesine ve refahın artmasına hep birlikte odaklanmalıyız. Oyunu kullanan her bir vatandaşımız saygıyı hak ediyor. Tercihi ne olursa olsun yurtiçi ve yurt dışında halk oylamasına katılarak bu demokrasi bayramında yer alan tüm seçmenlerimizi yürekten kutluyorum. Hep birlikte Türkiye’yiz.”

Connect with Me: