Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Düsseldorf’ta Avrupa’daki vatandaşlarımızla buluştu. Burada yaptığı konuşmada mesajlar verdi ve 7 Haziran seçimleri öncesinde vaat edilen icraatlar hakkında açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları hakkında değerlendirmede bulunan İstanbul Milletvekili ve AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Vaatlerimizin bir bir yerine getirilmesi ve açıklanan yeni müjdeler vatandaşlarımız tarafından sevinçle karşılanmıştır.”, dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun çok kültürlülük, eşit vatandaşlık, dilin ve kimliğin korunması konularına vurgu yaptığını hatırlatan Yeneroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın kimlik ve aidiyetlerin korunması konusunda gösterdiği özen, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza büyük bir destektir. Bu desteği ayrıca hükûmetimizin icraatlarında da görüyoruz. Nasıl ki Türkiye içinde AK Parti iktidarıyla sessiz bir devrim yaşanıyorsa, aynı şekilde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik politikalarda da sessiz bir devrim yaşanıyor. Bu devrim kapsamında devlet kurumları güçlendirilmiş, seçim sandığı yurt dışına taşınmıştır. Aynı şekilde yurt dışı eğitim, din ve kültür hizmetlerimiz geliştirilmiş, ekonomi ve iş hayatında yurt dışındaki vatandaşlarımız için büyük ve yeni adımlar atılmıştır.” dedi.

Yeneroğlu, “Başbakanımız yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik 3 Mayıs 2015 tarihinde Dortmund’ta 10 maddelik bir paket müjdelemişti. Yine Başbakanımız tarafından bu maddelerin tamamına ilişkin gerekenin yapıldığı açıklandı. Türk Hava Yolları’nın ailelere yönelik indiriminden araçların kalış sürelerinin uzatılmasına, pasaport harçlarının düşürülmesinden gençlik köprülerinin yaygınlaştırılmasına kadar verilen tüm sözlerle ilgili atılan adımlar, yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızın meselelerine duyduğumuz hassasiyetin göstergesidir.” dedi.

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan üç yeni vaade de dikkat çeken Yeneroğlu, “Başbakanımızın özellikle Türkçe eğitim veren çift dilli kreş ve anaokullarını destekleme sözü, yavrularımızın anadili öğrenimi ihtiyacını karşılayacaktır. Yurt dışı emeklilerimizin bulundukları ülkelerde yarı zamanlı çalışabilmelerinin ve yurt dışından alınan meslek diplomalarının Türkiye’de tanınmasının önündeki engeller 1 Kasım seçimlerinin ardından ivedilikle çözüme kavuşturulacaktır.” dedi.

Connect with Me: