Van’ın Edremit ilçesinde belediye tarafından “Ermeni mezarlarının üzerine tuvalet inşa edildiği” ile ilgili çirkin iddiaları takip eden AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili açıklama yaptı. Yeneroğlu “Bölücü terör örgütü kaynaklı bu girişim, planlı bir biçimde uluslararası algı oluşturma ve Ermeni toplumunu tahrik etmeye yöneliktir. Üretilen suni iddialar; ülkemizin uluslararası itibarının yanında toplumumuzun huzur ve birliğini hedef alıyor” dedi. Yeneroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“23 Temmuz’da Van’ın turizmine katkı sunmak amacıyla kayyum atanan Edremit Belediyesi tarafından, Van Gölü kıyısında hizmete açılan plaja ilişkin olarak; sunulan emekten ziyade  ‘Ermeni Mezarlığı üzerine tuvalet yapıldı’ iddiaları ortaya atıldı.

Bahsi geçen alan; birinci derece sit alanı olan Dilkaya mahallesinde, 1967 yılında inşa edilen ancak sonra öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan ilkokul, lojman ve tuvaletlerdir. Bu alanlar temizlenerek şehrin sosyal hayatını zenginleştirmek üzere hizmete açılmıştır. Yani birtakım medya organlarında iddia edildiği gibi ‘yeni bir inşaat’ yapılması söz konusu değildir. Bölgedeki Hristiyan Mezarlığı ise geçmişte taşındığı için bazı haberlerde yer alan ‘kemikler ortaya saçıldı’ ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca hiçbir kazı ve inşaat yapılmayan bir alanda, böyle bir olay yaşanması da mümkün değildir.

Öte yandan bu tartışmalara nokta koymak adına, tartışmaları başlatan ilk ağıza da bakmak gerekir. Bahse konu olan haber; terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle KHK ile kapatılmış Dicle Haber Ajansı ve çevresi tarafından üretilmiştir. Bu haber, hükümetimizin ve devletimizin terörle mücadele çevresinde zorunlu kayyumluk politikasını yıpratmayı hedeflemiş bir kurmacadır. Ayrıca kutsal değerler üzerinden, mezarlıkları kullanarak Ermeni kökenli vatandaşlarımızı ve Ermeni diasporasını kışkırtarak propaganda üretme çabasıdır. Ancak suni iddialarla kamuoyunu huzursuz etmek isteyenlere cevabı zaten tarih ve kayıtlar vermektedir.

Böyle bir olayın gerçek olmadığını yinelerken, ülkemizdeki tüm Ermeni toplumunun müsterih olmasını dilerim. Bu topraklarda yaşayan herkesin can ve mal güvenliğinin yanı sıra ibadethane ve mezarlık gibi kutsal yerleri de devletimizin koruması altındadır.”

 

Connect with Me: