AK Parti’nin, yurtdışındaki seçmenler meselesini devlet politikasının bir tezahürü olarak ele alan bakış açısı ile karşılaştım seyahatim boyunca. Yeneroğlu ve cevval ekibinin başarılı olması sadece AK Parti’nin değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de kazanım hanesine çok şeyler yazdırmış olacak.

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin davetlisi olarak kısa bir süreliğine Almanya (Düsseldorf, Köln, Freiburg ve Stuttgart) ve Fransa’da (Strazburg) idim. Doğrusunu söylemek gerekirse bugüne kadar yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu kadar içeriden bir temas kurabilmiş değildim. Daha yüzeysel, belki biraz turistik, döner dükkanı mesabesinde ve daha ziyade tekil olarak kurduğum bu ilişki biçimi yerine AK Parti’nin daveti ile daha derin bir tahlil imkanı bulmuş oldum.

Biz Türkiye’den yurtdışına özellikle de Avrupa’ya bakan insanlar bazı klişeler ile orada bulunanları tanımlıyoruz. Gurbetçi, işçi, vatan hasreti şeklinde özetlenebilecek bu tanımlama biçiminin aslında hiç de gerçeği yansıtmadığını gördüğümü öncelikle söylemeliyim.

DEVAMINI OKU

Connect with Me: