TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier’in Ankara ziyareti münasebetiyle “ Türkiye kamuoyu, Almanya’da ülkemize yönelik sürekli gündemde yer alan eleştirilerin samimiyetini terörle mücadelede gösterilen dayanışmayla ölçüyor.” açıklamasında bulundu ve şunları kaydetti:

“Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’e –yarın ki ziyaretinde olduğu gibi- Türkiye’nin kapısı her zaman açıktır. Kendisinin ziyareti genelde Türkiye-Avrupa ilişkilerinin özelde de Türk-Alman ilişkilerinin hiçbir zaman olmadığı kadar dayanıklılık testinden geçtiği bir dönemde gerçekleşiyor. Diğer Avrupa ülkelerinden çok daha fazla terör örgütlerinin hedefinde olan Türkiye, vatandaşlarının güvenliği ile kamu düzenini sağlamak için bunlarla mücadele ediyor. Bu bağlamda Avrupa’dan gelen daimi eleştiriler taraflı olduğu için bir değer ifade etmiyor. Diğer yandan Türkiye kamuoyu, 15 Temmuz darbe girişiminde demokrasi düşmanlarına karşı eğilmemek gerektiğini açıkça ifade eden bir ülkenin gerekli dayanışmayı göstermemesini de yadırgıyor.

Darbecilere ve terör örgütlerine karşı alınan önlemler toptancı bir şekilde hukuk devletinin altının oyulduğu şeklinde tasvir ediliyor. Yine kamuoyuna terörizme karşı omuz omuzayız mesajları verilmesine rağmen Avrupa’daki müttefiklerimiz darbecilere ve teröristlere propagandalarını yapabilmeleri için geniş bir alan sunuyorlar. Her ne kadar Sayın Steinmeier kabul etmese de terör örgütü PKK’nın Almanya’daki faaliyetleri için federal kurumların raporlarına bakmak yeterlidir. Zira Almanya’da her yıl on milyonlarla ölçülen meblağların PKK için aktığı, terör eylemleri gerçekleştirmek üzere Almanya‘dan örgüte katılan gençlerin üç haneli rakamlarla ifade edildiği ve her gün şehir meydanlarında hatta Federal Meclisin önünde pervasızca propaganda yapabildikleri bu kurumların yayınlarında açık bir şekilde yer alıyor. Bunun ötesinde Türk vatandaşlarının mensup oldukları sivil toplum kuruluşları devamlı bir şekilde saldırılara maruz kalırken kamuoyunda buna karşı bir ses yükselmiyor. Geçen hafta sonu Almanya’da resmi olarak tanınan bir dini cemaatin terör örgütü lehine gösteri yapmasına ve gösteride yasak semboller taşınmasına rağmen ne polis herhangi bir müdahalede bulunmuş ne de siyasiler açıklama yapmıştır. Bu durum Türkiye’ye yöneltilen insan hakları söylemlerinin ne kadar içi boş sözler haline geldiğini gösteriyor.

Biz hiçbir Avrupalı müttefikimizin Türkiye’nin şu an dört bir taraftan maruz kaldığı tehditlerle karşılaşmalarını istemeyiz. Çökmüş devletlerle çevrili ve bu devletlerdeki terör örgütlerinin sürekli tehdidi altındaki Türkiye maalesef hemen her gün şehit vermektedir. Cumhuriyetin kurulmasından bu yana ülkemiz demokrasiye yönelik en ağır saldırıyı yaşadı ve aynı zamanda topraklarında milyonlarca mülteciyi misafir ediyor. Dışişleri Bakanı Sayın Steinmeier de eminim bu durumu samimi bir şekilde değerlendirerek Türkiye’nin hem geniş Ortadoğu coğrafyasında hem de bizzat kendi topraklarında Avrupa’nın güvenliğini de sağladığını kabul edecek ve diğer taraftan ümit ederim ki Türkiye’nin güvenliğinin de Avrupa’nın merkezinde başladığını fark edecektir.”

Connect with Me: