İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “Yeryüzünde yeni travmaların oluşmasını engellemek için Srebrenitsa vahşetinin tüm ayrıntılarıyla hafızalarda canlı tutulması elzemdir. Katliamda şehit düşen Müslüman Boşnak kardeşlerimi rahmetle anıyorum.’’ sözleriyle yirmibirinci yıldönümünde Srebrenitsa şehitlerini andı.

Mustafa Yeneroğlu, “Bosna Hersek’in referandum sonucunda ilan ettiği bağımsızlık kararını tanımayan Sırplar 1992 yılında Balkanlarda derin bir yara oluşturan Bosna Savaşı’nı başlattılar. 11 Temmuz 1995 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen Srebrenitsa’ya giren Sırp ordusu bir hafta içerisinde sekiz binin üzerinde Müslüman Boşnak’ı katletti. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla, yaşanan vahşet soykırım olarak kabul edildi.

Srebrenitsa’da zihinlerde var olan nefret tohumlarının nasıl bir katliama yol açabileceği bir kez daha görüldü. Katliamın, Hollanda ordusunun korumakla görevli olduğu bölgede gerçekleşmiş olması, Birleşmiş Milletler adına utanç verici bir durum olarak kayıtlara geçti. Yaşanan vahşet geride kalan insanlarda tedavisi mümkün olmayan derin yaralar bıraktı.

Asırlardır yaşadığı coğrafyada Sırpların saldırısına uğrayan Müslüman Boşnak halkı, korkunç milliyetçiliğe karşı uluslararası destekten yoksun bir şekilde var olma mücadelesi verdi. Yaşananlar, bir ülkede hâkim olan, ırkçı kin ve nefretten beslenen siyasi iklimin ne tür acı sonuçlara neden olacağını gösterdi. Yeryüzünde yeni travmaların oluşmasını engellemek için Srebrenitsa vahşetinin hafızalarda canlı tutulması elzemdir. Katliamda şehit düşen Müslüman Boşnak kardeşlerimi rahmetle anıyorum.” açıklamasında bulundu.

Connect with Me: