TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından terör örgütü PKK’nın kolu olarak değerlendirilen Nav-Dem’in önderliğinde cumartesi (03.09.2016) günü Köln’de yapılan PKK gösterisi münasebetiyle bir açıklama yaptı. “PKK terörü daha içinde bulunduğumuz hafta sonunda birçok insanın hayatına kastetmişken Almanya, Türkiye ile dayanışma göstereceği yerde PKK liderlerinin Köln’de terör kurbanlarını aşağılamasına müsaade etmiştir. Bunun kabul edilebilecek bir yanı yoktur.” diyen Yeneroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hafta sonu 29 insanımız PKK terörünün kurbanı olmuştur. PKK Almanya’da da terör örgütü olarak kabul edilmiş ve yasaklanmıştır. Ama bu yasak maalesef sadece kağıt üzerindedir. Nitekim PKK’nın kolları bu hafta sonu Köln’de uluorta terör gösterisi yapabilmiş ve terör kurbanlarını aşağılayabilmiştir. PKK terör örgütü NAV-DEM Köln Polisi’nin gözleri önünde PKK’nın Avrupa’daki mensuplarını bir araya toplamıştır.

Terör örgütü liderleri yurt dışından davet edilerek ağırlanmış, hatta video konferans yoluyla bağlantı kurulmuştur. Şu an PKK’nın başında bulunan Cemil Bayık video konferans yoluyla yandaşlarına hitap etmiştir. Aynı yöntem birkaç hafta önce demokrasi mitinginde Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan için uygulanmak istendiğinde bu uygulama mahkeme tarafından engellenmiştir.

Ayrıca PKK’nın Suriye’deki kolunun lideri olan, insan hakları örgütleri tarafından da PKK/PYD terör devleti kurmak amacıyla Kuzey Suriye’de etnik temizlik yapmakla suçlanan Salih Muslim de konuşmacılar arasındaydı. Ellerine kan bulaşmış teröristlerin evlerine düzenli olarak taziyeye giden ve PKK’yı terör örgütü olarak görmeyen HDP Başkanı Selahattin Demirtaş da yine konuşma yaptı. Konuşmacıların hepsi de sahnedeki Öcalan resmi önünde propagandalarını gerçekleştirdiler. Konuşmalarında ‘direniş’ ve Türkiye’ye karşı silahlı mücadele çağrısında bulundular! Bu terör resminin mütemmim cüzü de askerî nizamda yapılan yürüyüştü. Askerî kostümler içerisinde yasaklı bayraklar ve semboller dalgalandırıldı, çocuk militanlara oyuncak silahlarla kameralar önünde gururla poz verdirildi!

İlginç bir şekilde Alman medya organları bu apaçık terör propagandasını hep bir ağızdan ‘Kürtlerin mitingi’ diye isimlendirerek önemsizleştirdi, sevimlileştirdi ve şiddetin aleni bir şekilde yüceltildiği bu organizasyonunu ‘halk festivali’ olarak sundu. Aynı basın mensuplarının Köln’ün aynı noktasındaki demokrasi mitingini sorunsallaştırmakta ve katılımcıları Türkiye’nin Almanya’ya uzanan kolları olarak yaftalamakta bazı politikacılarla âdeta yarıştığını düşündüğümüzde, bugün görülen kayıtsız tutum oldukça ilginçtir.

Almanya, o her zaman ifade ettiği insan hakları konusunda tavizsiz olma durumunu PKK ile yürüttüğü bu sorumsuz ilişki nedeniyle zedelemektedir. Türkiye’de teröre kurban giden insanların acıları, bu terörün müsebbiplerine Almanya’da ellerini kollarını sallayarak gösteri yapma imkânı sunulmasından da anladığımız kadarıyla ciddiye alınmamaktadır. Düşünün ki Almanya’da bir hafta sonunda 30 kişi terör kurbanı oluyor, ama buna sebep olan terör örgütü müttefik ülkede bu barbarca eylemi kutlayabiliyor. Bu hem kabul edilemez bir tutumdur, hem insan haklarının ağır ihlalidir, hem de Almanya’nın itibarı açısından bakıldığında utanç vericidir.

Türk halkının, uluslararası terörle mücadelede Almanya’nın bu içi boş dayanışmasıyla alakalı pek de bir değişim olmadığına dair algısı giderek kuvvetlenmektedir. PKK’ya Almanya’da müsade edilmekte, onun Türkiye karşıtı propagandasının engellenmesi bir kenara bir de Almanya bu propagandaya kendisini teslim ederek Türkiye’nin siyasi açıdan istikrarsızlaşması pahasına buna boyun eğmektedir. Almanya’daki siyasi sorumlular uluslararası terörizme dair bu seçici algıları sebebiyle sadece kendi inanılırlıklarını zedelemekle kalmamakta; aynı zamanda Türkiye’nin terörle mücadelesini zayıflatmak, kendi vatandaşlarının ve Avrupa halkının güvenliğini tehlikeye atmak gibi sonuçlara neden olmaktadırlar.”

Connect with Me: