AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları tarafından gündeme getirilen pasaport harç bedelinin düşürülmesi için TBMM’ye kanun teklifi sunduğunu söyledi. GoEuro’nun nisan ayında yaptığı araştırmaya göre Türk pasaportu işlem masrafları açısından dünyanın en pahalı pasaportuydu.

Yeneroğlu, kanun teklifinde, pasaport harcının 18 yaşından büyükler için yarı yarıya, küçükler içinse dörtte bir oranına düşürülmesinin öngörüldüğünü bildirdi. Yıllarca Almanya’da yaşayan ve 25. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Meclise giren Yeneroğlu, seyahat masrafının azımsanmayacak bir kısmını oluşturan yüksek pasaport harçlarının düşürülmesinin bir ihtiyaç olduğunu savundu.Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümü için ayrıca çalıştığını belirterek, son yıllarda Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin bu ülkelerde yerleşik Türk vatandaşlarını da büyük ölçüde etkilediğini belirtti.Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için pasaport taşımanın bir nevi zorunluluk olduğunun altını çizdi.

DEVAMINI OKU

Basından Örnekler:
Hürriyet
İHA
Milliyet
Sabah
TRT Avaz

Gerekçeli Kanun Teklifi
Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik pasaport harçlarının düşürülmesiyle ilgili kanun teklifini gerekçesiyle birlikte Pasaport harçları kanun teklifi
.

Connect with Me: