Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun yeni başkanı Mustafa Yeneroğlu’na göre; Tahir Elçi’nin öldürülmesi, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına, ‘olay’ yerine ‘hak temelli’ bakılmalı. Komisyonun denetim fonksiyonu olduğunu vurgulayan Yeneroğlu, olaylara sıcakken yaklaşmanın, savcıların görevlerini yapma anlamına geleceğini savunuyor.

Diyarbakır Barosu Başkan’ı Tahir Elçi’nin öldürülmesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanması, Sur’da çatışma, sokağa çıkma yasağı ve göç….Önümüzdeki günlerde bu konu başlıkları Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun da gündemine gelecek.

Komisyonu’nun yeni dönem Başkanı AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu “olay temelli incelemeler de olur ama hak temelli incelemelere öncelik vermeye çalışacağım” diyor. Olayların sıcağı sıcağına üzerine gidilmesinin mümkün olmadığını savunan Yeneroğlu, “olaylara kilitli raporların sansasyonel gündemle kısıtlı kalıp, o alanla ilgili iyileştirmelerin yapılmasının önüne geçtiği kanaatindeyim” dedi. Nefret suçları, çocuk hakları, şehirli hakları gibi konuları gündemine alan, insan hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarını Meclis’e çağırmak yerine, onları ziyaret etmeyi planlayan Mustafa Yeneroğlu Aljazeera’nın sorularını yanıtladı.

DEVAMINI OKU

Connect with Me: