Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin kendi kendini ifşa etmesinin, başka bir deyişle ortaya çıkmasının üzerinden tam 6 yıl geçti. Geride ise yanıt bulmayan çok sayıda soru ve ihmaller zinciri kaldı.

İstanbul Milletvekili, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ihmalleri ve açıkta kalan sorular hakkında değerlendirmede bulundu. Münih’te 4.5 yıldır devam eden davada sona yaklaşılmış gibi görünse de NSU cinayetlerinin ardındaki sır perdesi henüz aydınlatılamadı. Yeneroğlu, “NSU cinayetleri eşsiz ihmaller zinciridir” dedi.

ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYARAK GEZDİLER

“NSU terör örgütünün elini kolunu sallayarak işleyebildiği bu elim cinayetler, Almanya tarihinde eşine rastlanmayan ilgisizliği, ihmalkârlığı ve ayıplarıyla skandallar zinciri olarak tarihe geçmiştir” değerlendirmesi yapan Yeneroğlu, “Zira cinayetlerin failleri olarak yıllarca kurbanların yakınlarından şüphelenilmiş, aileler suçlu muamelesi görerek töhmet altında bırakılmış, cinayetlerdeki ırkçı boyut ise hiçbir şekilde dikkate alınmamıştır. Cinayetler mafya, uyuşturucu, aldatma vakası olarak görülmüş ve sergilenen bu tavır ailelerde ciddi travmalara sebep olmuştur. Medya organları ise hadiseleri kamuoyuna aşağılayıcı bir şekilde “döner cinayetleri” olarak duyurmuştur” diye konuştu.

Örgüt; 2000-2007 yılları arasında Nürnberg’de Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru ve İsmail Yaşar, Hamburg’ta Süleyman Taşköprü; Münih’te Habil Kılıç, Rostock’ta Mehmet Turgut, Dortmund’ta Mehmet Kubaşık ve Kassel’de Halil Yozgat adlı en genci 21, en yaşlısı 50 yaşında olan 8’i Türk biri Yunan ve bir Alman polis memurunu acımasızca katlettiğini vurgulayan Yeneroğlu, “Olayların ardından; 9 Eylül 2000 tarihinde, Nürnberg şehrinde infazı andıran bir şekilde öldürülen Enver Şimşek’in eşi polis tarafından kocasını öldürtmekle suçlanmıştır. 27 Haziran 2001 tarihinde, yakın mesafeden iki farklı silahtan kafasına sıkılan üç kurşunla katledilen Süleyman Taşköprü’nün ailesine, oğullarının muhtemelen uyuşturucu mafyası tarafından öldürüldüğü söylenmiştir” şeklinde değerlendirme yaptı.

YABANCI DÜŞMANLIĞINI GÖRMEDİLER

Yeneroğlu’nun, diğer cinayetler ve NSU davası hakkındaki görüşleri şöyle;

25 Şubat 2004 tarihinde, Doğu Almanya’nın Rostock şehrinde, yine kısa mesafeden kafasına sıkılan kurşunlarla katledilen Yunus Turgut olayında, birçok olasılık üzerinde durulmuş, yabancı düşmanlığı kimsenin aklına gelmemiştir. 9 Haziran 2004 tarihinde, Köln’ün “Küçük İstanbul” olarak da adlandırılan, Türklerin yoğun olarak bulunduğu bir alışveriş caddesinde patlayan bomba sonrasında 22 kişi yaralanmış, caddedeki esnafın verdiği bilgiler ve kamera görüntülerinde faillerin açık tenli olduklarının belirlenmesine ve diğer olaylardaki faillerin eşkâlleriyle örtüşmesine rağmen, çok kısa zamanda hem savcılık hem siyaset olayın sağ terör eylemi olabileceğini kategorik olarak reddetmiş ve tesadüf olarak nitelemiştir.

Haberin tamamını okumak için lütfen tıklayınız.

Connect with Me: