AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Norveç’teki ırkçı saldırıların yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı. Yeneroğlu “Norveç’teki Breivik veya Almanya’daki ırkçı NSU örgütü, ülkelerindeki olumsuzluklardan; göçmen kökenlileri, Suriyeli mültecileri, Müslümanları ve diğer azınlıkları sorumlu tutmaktan utanmayan zihniyetin, can bulmuş ve eline silah almış halidir.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün Norveç’te 77 can kaybıyla sonuçlanan ırkçı saldırıların yıl dönümü. Bundan 6 yıl önce ülkedeki terör dalgası, başkent Oslo’daki başbakanlık binası önünde 8 kişinin hayatını kaybettiği bir patlama ile başladı. Saldırıdan sonra ise İşçi Partisi tarafından Ütoya adasında düzenlenen gençlik kampı; silahlı bir kişi tarafından basıldı. Üzerlerine ateş açılan 69 genç can verdi, 200’den fazlası da yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında Türk vatandaşı olan bir gencimiz de vardı.

İslam’ı terörle bağdaştırmaktan çekinmeyen Avrupa’da her olumsuz olaydan sonra olduğu gibi kamuoyunun ilk refleksi; Müslümanları hedef almak oldu. Masumiyet karinesinin hiç sayıldığı olayın faili ise ırkçı Anders Breivik çıktı. Aşırı sağcı saldırgan; tüm yaptıklarını rağmen suçlu olmadığını öne sürdü. Breivik mahkemeye ise Nazi selamı verdi ve amacının; Avrupa’yı “çokkültürlülükten temizlemek” olduğunu söyledi. Saldırgan küstah bir tavırla yaptıklarının kıymetinin bugün değil ama ilerde anlaşılacağına dair korkunç ifadeler kullandı.

Bugün Norveç’teki en ağır ceza olan 21 yıl hapse mahkûm edilen Breivik’in geçmişte de internet siteleri üzerinden yabancı düşmanlığını körükleyen paylaşımlar yaptığı ve yıllardır bu korkunç plan üzerine çalıştığı ortaya çıktı. Bu da normal kabul edilmeye başlanan ötekileştirmenin, şiddet olaylarına davetiye çıkardığının kanıtıdır. Bir başka deyişle facia; kendini sanal ortamda göstere göstere gelmiştir.

Avrupa’da, eskiden kapalı kapılar ardından dillendirilen aşırı sağcı söylemler artık halk arasında kabul gören bir akım durumuna geldi. Radikal kesimlerin temsil edildiği partiler pek çok parlamentoda sandalye kazandı ve ilerleyen seçimlerde daha da kazanması öngörülüyor. Norveç’teki Breivik veya Almanya’daki ırkçı NSU terör örgütü de ülkelerindeki olumsuzluklardan; göçmen kökenlileri, Suriyeli mültecileri, Müslümanları ve diğer azınlıkları sorumlu tutmaktan utanmayan zihniyetin, can bulmuş ve eline silah almış halidir.

Fakat ötekileştirmek, şiddete başvurmak; bu ülkelerdeki hiçbir olumsuzluğa çare olmayacaktır. Sadece birlik olan ve farklı kültürlere, inançlara saygı duymayı başarabilen toplumlar ileri gitmeyi başarabilir. Ayrıştırıcı söylemlerle halkı şiddete davet edenler, kendilerini sorgulamalı ve böylesi facialardan Bu acı olayın yıl dönümünde tüm ırkçı saldırı kurbanlarını rahmetle anıyorum.”

 

Connect with Me: