İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Aracını Türkiye’ye getirmede 185 gün şartı nedeniyle sorun yaşayan yurt dışından emekli vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye yönelik kararname bugün Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine ilişkin taahhüdümüz böylelikle uygulamaya geçmiştir.’’ açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yakından takip ettiği gibi Türkiye’ye aracıyla gelmek isteyen emekli vatandaşlarımızın ‘185 gün’ şartı kapsamında yaşadıkları sorunlar devam etmekteydi. Konuyla ilgili yaptığımız bir önceki açıklamada aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımızın gümrükten geri çevrilmeyeceğini belirtmiştik. Sorunun çözümüne ilişkin mevzuat düzenlemesi, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız tarafından hazırlanan ilgili kararnamenin bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yapılmış oldu.

Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişilerde yurt dışında yerleşik olma şartının tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmayacaktır. Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmayacaktır. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilecektir.

Yeni düzenleme ayrıca, aracı için iki yıllık iznin tamamını kullanmış veya 185 gün şartını yerine getirmeyen Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin gümrükte yaşadıkları mağduriyeti engellemek için de önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Bu kişilerin araçlarına yılda bir defaya mahsus bir aylığına süre verilecektir.

Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine ilişkin taahhüdümüz, takibimiz neticesinde oluşan yeni yasal zeminle yerine getirilmiştir.’’

4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar

Connect with Me: