İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Görüşmelerimiz neticesinde, 185 gün şartı nedeniyle aracını Türkiye’ye getiremeyen yurt dışında emekli vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için yeni bir uygulama başlatılmıştır. Bu kapsamda aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımız gümrükten geri çevrilmeyecektir.’’ açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Daha önce kamuoyuyla paylaştığımız gibi yurt dışından Türkiye’ye aracıyla gelmek isteyen vatandaşlarımızın ‘185 gün’ şartı bağlamında yaşadıkları sorunları yakından takip etmekteyiz. Türkiye’ye giriş tarihinden geriye doğru bir yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunmamış vatandaşlarımız, yurt dışında yerleşik olma şartının tezahürü olan yılın yarısından fazlasını ilgili ülkede yaşama şartı nedeniyle araçlarını Türkiye’ye getirememekteydi. Bu durum, Türkiye’de 6 aydan fazla kalan yurt dışında emekli olmuş vatandaşlarımızın bu haktan yararlanamamasına ve ciddi mağduriyetlere neden olmaktaydı.

Takibimiz neticesinde, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın çalışmaları ile yeni bir uygulama başlatılmıştır. Buna göre aracı için 24 ay izin alan bir emeklinin giriş çıkışında 185 gün şartı aranmayacak, aracına, kişinin geriye dönük bir yıl içerisinde Türkiye’de bulunduğu günler çıkartılarak Türkiye’de kalma süresi verilecektir. Yeni uygulama kapsamında hiçbir emekli vatandaşımızın aracı gümrükten geri çevrilmeyecektir. Emekli vatandaşlarımızın emekli olduklarını ispatlayan belgeyi gümrük girişinde yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.’’ ifadesinde bulundu.

Connect with Me: