20 Haziran Mülteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu “Her birey güvenli ve onurlu bir hayat sürmeyi hak eder. Bu hak mülteciler için de geçerlidir. Bu doğrultuda popülist hareketlerin değil de, mültecilerle dayanışma bilincinin daha da artmasını ümit ediyorum.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti:

“20 Haziran tarihi; dünyadaki mültecilerin sorunlarını kamuoyuyla paylaşmak ve bu konuda bir bilinç oluşturmak için 2001 yılında Dünya Mülteciler Günü ilan edildi. Bu anlamlı gün, savaş veya çatışma gibi nedenlerle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanla dayanışma sergilemek için bir fırsattır. Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerini dikkate aldığımızda bu gün daha da anlam kazanmaktadır. Zira dünya genelinde evini terk etmek zorunda kalan 68,5 milyon civarındaki insanın 25 milyondan fazlası şu an mülteci konumundadır. 10 milyondan fazlası ise vatansız olarak yaşamına devam etmektedir.

Günümüzde Orta Doğu’da ve Afrika ülkelerinde yaşanan krizler, özellikle Suriye iç savaşıyla birlikte başlayan göçler ne yazık ki mülteci sorunlarının ciddiyetini daha çok hissettirdi.  Böylelikle mülteci meselesi 21. yüzyılda dünya siyasetinin en önemli gündem maddesi hâline geldi. Bu gelişmelerden en fazla etkilenen ülkeler arasında hiç şüphesiz Türkiye gelmektedir. Ülkemiz, bugün 3,6 milyon civarında Suriyeliye ev sahipliği yaparak büyük bir misafirperverlik örneği sergilemektedir.

Bu durum eğitim, iş hayatı, medya veya belediye hizmetleri gibi alanlarda yeni fırsat ve sorunları beraberinde getirmektedir. Kamu, özel sektör, sivil toplum ve medya kuruluşlarından bu noktada beklenen, kalıcı ve sürdürülebilir çalışmalar ortaya koymalarıdır. Bütüncül bir toplumsal entegrasyon için bu kaçınılmazdır. Mültecilerin toplumsal katılımı, dil öğrenimi, eğitim hayatında yer almaları, iş piyasasına entegrasyonları gibi meseleler ancak çok boyutlu ve çok aktörlü bir süreçte kalıcı olarak çözüme kavuşturulabilir. Bu noktada AK Parti iktidarı olarak AFAD, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi ilgili tüm kurumlarımızla mültecilere yönelik yaptığımız hizmetler, uluslararası düzeyde örnek gösterilecek niteliktedir.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle vatanlarını terk etmek zorunda bırakılan insanlarla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, ulusal ve uluslararası düzeyde bu dayanışmanın daha da artmasını ümit ediyorum.”

 

 

Connect with Me: