İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu Pazar günü Köln’de partiler üstü bir katılımla gerçekleşecek olan mitingle ilgili, “Yasaklama girişimi başarısız olacağından, miting farklı yöntemlerle engellenmek isteniyor. Üstelik firmalar ani bir şekilde yapılan sözleşmeleri iptal ediyor. Tüm bu gelişmeler Almanya’nın demokraside kötü bir sınavla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti: “Almanya, Pazar günü yapılacak mitingle ilgili ciddi bir demokrasi sınavı veriyor. Siyasetçilerin önemli bir kesimi nedense yapılacak mitingden büyük bir rahatsızlık duyuyor ve çeşitli yasakları gündeme getirebiliyor. Ancak böyle bir girişim hukuken başarısız olacağından dolayı gösteriyi farklı yöntemlerle engellemeye çalışıyorlar. Yapılan baskılar neticesinde sahne, wc, video konferans imkanlarını sunan firmalar, ücretleri ödenmesine rağmen sözleşmeleri iptal ettiler. Köln fuarı yetkilileri park yerlerinin verilmeyeceğini bildirdiler. Tüm bu adımlar demokratik düzenin en temel unsurlarından olan toplanma özgürlüğünün kısıtlandığını gözler önüne seriyor.

Yakın bir zamanda terör örgütü PKK sempatizanları tarafından Köln’de 30.000 kişiyle gösteri yapılmış ve buraya Yeşiller ile Sol Parti temsilcileri de katılmıştı. O zaman sessiz kalanların Pazar günkü mitingi sorun haline getirmelerini esefle karşılıyorum.

Almanya’daki Türk toplumunu temsil eden farklı sivil toplum kuruluşlarının ortak bir şekilde gerçekleştireceği ayrıca Türkiye’den hem hükümet hem de muhalefet partisi temsilcilerinin katılacağı kanlı darbe girişimini protesto ve demokrasiye sahip çıkma mitinginin bazı çevreleri niçin rahatsız ettiği, anlaşılır bir durum değildir.

Yapılacak gösteriyi sorun olarak görenler öncelikle kendi demokrasi anlayışlarını sorgulamalıdır. Türk halkının demokrasi mücadelesinin siyasetçiler ve medya tarafından görmezden gelinmesi Almanya’da yaşayan insanlarımız tarafından hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. Toplanma hakkının sorun haline getirilmesi, tüm dünyada temel hakların korunması için bir araya gelecek insanlara kötü bir mesaj vermektedir. Tüm bu yaşananlar toplumda yara açmaktadır.

Tüm engelleyici adımlara rağmen partiler üstü bir katılımla düzenlenecek olan ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ne vatandaşlarımızı davet ediyorum. Demokrasiye sahip çıkan ve darbenin karşısında duranlar olarak Pazar günü Köln’de buluşmak dileğiyle.” dedi.

Connect with Me: