İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu teröristlerce katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarıyla ilgili Ankara’da devam eden dava hakkında, “ Yaşam hakkının vahşice ihlal edildiği bu davada adaleti tesis eden bir kararın çıkacağını ümit ediyorum.” açıklamasında bulundu.  

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Ülkemizde barış, kardeşlik ve huzurun tesis edilmesi için gösterilen çabalara rağmen HDP’li siyasetçilerin sorumsuz açıklamalarının ardından maalesef 6-7 Ekim olayları vuku bulmuştur. Yakın tarihimizde milletimizi ayrıştırmaya yarayan olaylara ne yazık ki bir yenisi daha eklenmiştir. Özellikle dindar kesimin hedef alındığı olaylarda 50 masum insanımız öldürülmüş, araçlar yakılarak ev ve işyerleri tahrip edilmiştir.

Olaylar sırasında insani yardım amaçlı kurban eti dağıtımıyla meşgul olan Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un vahşice katledilmesi, Yusuf Er’in ise ağır yaralı olarak kurtulması kinin ve nefretin hangi boyuta ulaşabileceğini göstermiştir. Olayla ilgili gerek davayı takip eden avukatların paylaştığı bilgiler gerekse de kamuoyuna yansıyan video görüntüleri tüyler ürperticidir. Maktüllere ve yaralıya yapılanlar, faillerin nasıl bir düşmanca psikolojiyle hareket ettiğini, zihinlerinde var olan nefret tohumlarını yansıtmaktadır.

17si tutuklu 34 sanık hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından dolayı Ankara’da devam eden dava, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Yaşam hakkının vahşice ihlal edildiği bu davada adaleti tesis eden bir kararın çıkacağını ümit ediyorum.“, dedi.

Connect with Me: