AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İsviçre Federal Demiryolları’nın İsviçre Türk Toplumu’nun terör kurbanlarına dikkat çeken ilan talebini reddetmesini, “Terör örgütü PKK’nın ilanlarını birçok kez reklam panolarında yayınlayan İsviçre Federal Demiryolları’nın İsviçre Türk Toplumu’nun terör kurbanlarına dikkat çeken ilan talebini reddetmesi, açıkça çifte standartlı bir tutumdur. İsviçre’de ifade özgürlüğü, eşitlik ve hoşgörü anlayışının terör lehine işlemesi kabul edilebilir değildir. Umarım bu yanlıştan dönülür.” sözleriyle eleştirdi. Yeneroğlu açıklamasında ayrıca şunları ifade etti:

“İsviçre Türk Toplumu (İTT), PKK terör örgütü kurbanlarına dikkat çekmek için Basel, Bern, Luzern ve Zürih tren garlarındaki elektronik reklam panolarına ilan vermek için girişimde bulunmuştur. Ancak İTT’nin bu isteği İsviçre Federal Demiryolları (SBB) tarafından güvenlik gerekçesiyle reddedilmiştir.

Nedense aynı SBB bugüne kadar bu şehirlerde defalarca PKK propagandası içeren ilanlarının yayınlanmasına müsaade etmiştir. Terör örgütü elebaşının fotoğraflarıyla birlikte yapılan destek kampanyaları düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilirken, terör mağdurlarına dikkat çeken çalışma sansürlenmiştir. Terör örgütü PKK’nın kutlanması ve elebaşının serbest bırakılması çağrısının güvenlik endişesi yaratmadığı bir kamusal alanda, uluslararası teröre karşı durma ve terör kurbanlarını anma amacıyla yapılan girişime fırsat verilmemesi ancak art niyetle izah edilebilir.

Bu tutum, teröre karşı beklenen dayanışmayı ortaya koymadığı gibi Türkiye’deki terör saldırılarının ve İsviçre’de yaşayan Türklerin hissiyatının yok sayılması anlamına gelmektedir. Anlaşılan diğer bazı Avrupa ülkelerinde gördüğümüz gibi İsviçre’de de PKK sempatizanları birtakım kanallara hâkim durumdadır. Türkiye’dekine benzer bir terör tehdidi İsviçre’de olsa ve bir başka ülkede İsviçre’nin güvenliğini hedef alan bir terör örgütü kampanya fırsatı bulsa, acaba İsviçre’nin tavrı ne olurdu? Umarım İsviçre kamuoyu da gereken tepkiyi gösterir ve İsviçre Federal Demiryolları en kısa zamanda hatasından vazgeçer.”

Connect with Me: