Türkiye ve Hollanda arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 54. yılı vesilesiyle açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Hollanda’daki Türklerin yaşadıkları ülkede kendilerini ev sahibi olarak hissetmeleri en tabii durumdur. Ancak ayrımcılık ve İslam düşmanlığı gibi unsurlar bu doğal ortamı zedelemektedir. Öte yandan Türkiye-Hollanda ilişkilerinin normalleşmesi ise oradaki vatandaşlarımız adına sevindiricidir.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“19 Ağustos 1964 tarihinde Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan işgücü anlaşması bugün Hollanda’da yeni bir kesimin oluşmasına neden olmuştur. Yarısından çoğu çifte vatandaş olmak üzere 450 bine yakın vatandaşımız bu ülkenin asli unsuru olarak toplumsal yaşamın her alanında varlık göstermektedir. Örneğin geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen genel seçimlerde 8 Türk milletvekili Temsilciler Meclisi’ne girmiştir. Bugün Eyalet Meclisi’nde 8, Belediye Meclislerinde ise 128 Türk üye bulunmaktadır. Bu da oradaki insanımızın siyasete katılım noktasında önemli yol kat ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Hollanda’da yaşayan 18 bin civarındaki Türk girişimci ile 7 milyar doları aşkın iş hacmi gerçekleşmekte ve 50 binden fazla kişiye istihdam olanağı sunulmaktadır.  

Yarım asrı aşan bir sürede oluşan bu toplumsal birikim gelecek yıllarda daha da artacaktır. Hollanda’daki Türklerin yaşadıkları ülkeye katkılarının devam etmesi, kendilerini evlerinde hissetmeleri en tabii durumdur. Ancak iç politikada ortaya çıkan ayrımcılık ve İslam düşmanlığı gibi çatışma alanları bu doğal ortamı zedelemektedir. Hollanda toplumunun yerlisi ve göçmeniyle bir bütün olarak bu sorunu aşması, geleceğin Hollanda’sı için hayati önem taşımaktadır.

Öte yandan geride bıraktığımız birkaç yılda ikili ilişkilerde oluşan gerginlik Hollanda’daki vatandaşlarımızı doğrudan etkilemiştir. Bu noktada son dönemde iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi adına atılan adımlar sevindiricidir. Normalleşme süreci ana vatanı ile bağlarını kesmeden, içerisinde yaşadığı ve geleceğini planladığı Hollanda’daki insanlarımız tarafından da memnuniyetle karşılanmaktadır. Hollanda’daki Türk toplumu 400 yıllık dostane ilişkilere sahip Türkiye ile Hollanda arasında güçlü bir insani köprü vazifesi görmektedir. Bu potansiyel konjonktürel olumsuzluklara kurban edilemeyecek kadar değerlidir.

Türkiye-Hollanda İşgücü Anlaşması’nın 54. yılında ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin iki toplumun da refahına katkı sunacak şekilde güçlenmesini temenni ediyor, zorlu göç tarihinde emeği geçen tüm insanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Connect with Me: