Artı 90’ın bu sayısında Hasbihal bölümünün konuğu AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı gibi kritik bir görevi üstlenen Yeneroğlu, aynı zamanda 6 milyonluk Türk diasporasının da TBMM’deki temsilcisi konumunda. Yeneroğlu bu büyük sorumluluğun gereğini yerine getirmek için Meclis’e adım attığı andan itibaren yoğun mesaisine de başladı. Türk siyasi tarihinde ilk kez diaspora politikasının hükümet programına alınmasında büyük katkıları oldu.

1975 doğumlu olan Yeneroğlu henüz 1 yaşında iken ailesiyle birlikte Almanya’nın yolunu tutmuş. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Köln’de yetişen, eğitimini burada tamamlayan Yeneroğlu, sivil toplum kuruluşlarında da yıllarca aktif olarak görev almış bir isim. Bu yüzden diasporanın sorunlarını yakinen tanıyan isimlerin başında geliyor.

Yeneroğlu Türk diasporasının sorunlarını açık yüreklilikle ortaya koyuyor. Ona göre Türkiye diaspora politikalarının hayata geçirilmesi noktasında henüz yolun başında. Çünkü diaspora konusunda hâlâ bütüncül bir devlet politikası yok. Kendi deyimiyle politik söylemden nitelikli eyleme geçiş sürecinin başındayız.

DEVAMINI OKUYUN

Connect with Me: