Nazi toplama kampı Auschwitz, 27 Ocak 1945 tarihinde Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldı. Bu gün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2005 yılında Uluslararası Yahudi Soykırımı Holokost Kurbanlarını Anma Günü ilan edildi.

İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Holokost Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Nazi Almanya’sında milyonlarca insan toplama kamplarında sistemli bir şekilde katledildi. İnsanların, 71 yıl önce bugün dünya tarihinin gördüğü bu benzersiz vahşetten kurtarılması hafızalardan silinmemesi gereken önemli bir olaydır. Holokost kurbanlarını saygıyla anıyoruz.

Nazi vahşeti totaliter ve ırkçı bir rejimin nasıl bir katliama yol açabileceğini gösterdi. Holokost’un anılması, kitlesel katliamların devam ettiği, ırkçılığın, antisemitizmin ve İslam düşmanlığının özellikle azınlıklar için tehdit oluşturduğu günümüzde önemini korumaktadır. Totaliter rejimlerin ve terör örgütlerinin yanında bu tür toplumsal radikal akımların daha büyük facialara neden olmaması için gerekli tedbirlerin zamanında alınması gerekmektedir. Holokost’un hafızalarda canlı tutulması, dünyada yeni travmaların oluşmasını önlemek için elzemdir.”, dedi.

Connect with Me: