AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, CHP’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik vaatlerini, “CHP, yayınladığı seçim bildirgesiyle yurt dışındaki milyonlarca vatandaşımızın konularından bihaber, sadece ana vatanda değil, yurt dışında da milletimizden ne kadar kopuk bir parti olduğunu gösteriyor. Ana muhalefetin bu trajik durumu Yurt Dışı Türkler adına bir kayıp olduğu gibi CHP’liler açısından da bir utanç sebebidir. CHP, yurt dışındaki seçmenlere, gündemimizde yoksunuz demektedir.” sözleriyle eleştirdi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili seçim bildirgesinde yer alan vaatleri, muhalefet partisinin bu kesimin sorunlarından ne kadar uzak olduğunu ve yurt dışında yaşayan 6 milyon vatandaşımızı ciddiye almadığını gösteriyor. CHP, seçim bildirgesinde yurt dışında yerleşik olan insanlarımız için AK Parti olarak çoktan uygulamaya geçirdiğimiz icraatlardan bihaber, çoktan gerçekleştirilmiş hususları sıralayarak yeniden vaat ettiği gibi bunların dışında da muğlak ve neyi amaçladığı belli olmayan bazı ifadelerle sözde hedefler belirlemiş.

Türkçe ve Türkiye ile olan aidiyetin güçlendirilmesi, İslam düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele ile yurt dışındaki STK’larımızın desteklenmesi gibi temel meselelere hiç yer verilmemesi, ana muhalefet partisine yakışmadığı gibi ana vatandan da çok iyi bildiğimiz üzere milletimizden kopuk bir parti vasfını teyit etmektedir. En trajikomik olanı ise yurt dışından milletvekili seçilme ihtimali olan bir aday göstermeyen bir partinin, seçim bölgesi ve yurt dışı milletvekilliği vaadinde bulunmasıdır. Tüm bunlar muhalefet partisinin, yurt dışındaki milyonlarca vatandaşımızın konularından bihaber, halktan kopuk bir parti olduğunu gösteriyor. Ülkemiz için AK Parti iktidarlarıyla öncelikli siyasi gündem hâlini alan Yurt Dışı Türkler meselesinde kapsamlı siyaset yapmaktan uzak bir ana muhalefete sahip olmamız ülkemiz adına bir kayıp, yurt dışındaki CHP’liler adına da bir utançtır.

CHP’nin, AK Parti’yi örnek alarak yurt dışı Türklere teknik olarak en azından 2 sayfalık bir bölüm ayırmış olması, sevindirici olan tek husustur. Ana muhalefet partisine önerimiz, yurt dışındaki Türklerin meseleleriyle ilgili yurt dışı teşkilatından kapsamlı bilgi talep etmesi veya özel bir komisyon kurup, sorunları araştırmasıdır. Bu haliyle CHP’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla iletişim kuramayacağı gayet açıktır. Milletimizle dalga geçtiğini zanneden kayıtsız masa başı vaatçilerine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız sandıkta en güzel cevabı mutlaka verecektir.”

Connect with Me: