“Brandanschläge auf Moscheen sind feige Akte gegen demokratische Grundwerte. Die wachsende Islamfeindlichkeit in Deutschland und Europa gibt Anlass zur Sorge. Deshalb ist das Thema auf unserer Tagesordnung”, erklärt Mustafa Yeneroğlu (AK Partei), Vorsitzender des Menschenrechtsausschusses der Großen Nationalversammlung der Türkei, anlässlich des Brandanschlags auf eine Moschee in Neunkirchen. Unbekannte haben Sonntagnacht Brandsätze auf den Innenhof der Moschee geworfen. Mustafa Yeneroğlu weiter:

“In Europa leben rund 20 Millionen Muslime. Mit großer Sorge beobachten wir, wie Islamfeindlichkeit sich in diesen Ländern verbreitet. Bekanntgewordene Anschläge auf Muslime und ihre Einrichtungen sind lediglich die sichtbare Spitze des Eisbergs. Deshalb ist es dringend geboten, diesem Problem auf den Grund zugehen.

Der Menschenrechtsausschuss der Großen Nationalversammlung der Türkei hat bereits gehandelt und eine Unterkommission zum Problem eingesetzt. In vielen Ländern, darunter auch Deutschland, können islamfeindliche Straftaten nicht einmal beziffert werden weil sie nicht gesondert erfasst werden. Das ist ein Defizit und großes Problem für die Wissenschaft, die auf belastbare Daten angewiesen ist für die Erforschung dieses Phänomens.

Ich kann sehr gut nachvollziehen, wie sich die Mitglieder der Neunkirchener Moscheegemeinde nach diesem Anschlag fühlen. Ich selbst bin in Deutschland groß geworden und wurde in Moscheegemeinden sozialisiert. Solche Anschläge vermitteln vor allem Jugendlichen das Gefühl, unerwünscht zu sein, nicht willkommen zu sein. Das kann tiefe Narben hinterlassen, die nur schwer zu heilen sind. Umso dringender ist Achtsamkeit und konsequentes Handeln geboten.”

__________________________

TÜRKÇE

Neunkirchen’de cami saldırısı – İslam düşmanlığına karşı gerekli tedbirler derhâl alınmalıdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu (AK Parti) Neunkirchen’de bir camiye düzenlenen kundaklama girişimi münasebetiyle bir açıklama yayımladı. Pazar akşamı kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından Neunkirchen’de bir caminin avlusuna molotof kokteyli atılmıştı. “Camilere yapılan saldırılar demokratik temel değerlere karşı işlenmiş korkakça eylemlerdir. Almanya ve Avrupa’da yükselmekte olan ırkçılık endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Dolayısıyla bu olay hepimizin gündeminde olmalıdır.” diyen Yeneroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşamaktadır. Avrupa ülkelerinde İslam düşmanlığının hangi boyutlara ulaştığını büyük bir endişe ile gözlemlemekteyiz. Müslümanlara ve İslami müesseselere karşı gerçekleştirilen ve gün yüzüne çıkan saldırılar buz dağının görünen kısmıdır. Bu sebeple bu sorunun temeline inilerek ortaya bir irade koyulmalıdır.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bu sorunla ilgili harekete geçerek alt komisyon oluşturmuştur. Almanya’nın da içinde bulunduğu birçok ülkede İslam düşmanı saldırılar ayrı bir kategoride ele alınıp kaydedilmediği için bunlarla ilgili somut rakamlara erişim mümkün olmamaktadır. Bu vakaların aydınlatılması ve araştırılması için hayati öneme sahip bu bilimsel verilerin elde olmaması büyük bir eksiklik ve problem teşkil etmektedir.

Bizzat Almanya’da büyümüş ve cami cemiyetlerinde sosyalleşmiş bir insan olarak Neunkirchen Camii cemaatinin bu saldırı sonrası kendilerini nasıl hissettiklerini çok iyi anlayabiliyorum. Bu saldırılar bilhassa gençlerde kabul görmedikleri, bu ülkede istenmedikleri izlenimi oluşturmaktadır. Bu da telafi edilmesi çok zor sorunlar doğurabilecek bir durumdur. Mesele çok dikkatli ele alınmalı ve somut neticelerin elde edilmesi için gereken adımlar acilen atılmalıdır.”

Connect with Me: