AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu iş yerindeki ırkçılığa karşı tepki gösteren taşeron firma işcisine, BMW tarafından çıkış verilmesini, „BMW çalışanları arasında ‚Bimbo‘, ‚Zenci‘ ‚Çingene‘, veya ‚Yahudi‘ gibi ırkçı yaftaların günlük iş hayatında kullanılması ve NSU kurbanlarıyla ilgili herhangi bir yaptırım olmadan dalga geçilmesi ürkütücüdür. Buna karşı tepki gösteren bir çalışana çıkış verilmesiyse ayrı bir skandaldır.“ sözleriyle eleştirdi.

„BMW firmasının dünya çapında iyi bir imajı söz konusu. Fakat son günlerde‚ BMW fabrikalarında ırkçılık‘ manşetleriyle karşılaşmamız, BMW işletmelerinde aşılması gereken bir ırkçılık sorunu mu var sorusunu akla getiriyor. Söz konusu firma bu soruna karşı ne yapacak? Günlük olarak yaşanan nefreti görmezen gelip, olanları saman altı mı edecek ? Yoksa buna karşı bir girişimde bulunarak ırkçı çalışanlara ceza verip bu zihniyetin BMW’de yerinin olmadığını mı gösterecek?

Yine BMW’de Türkçe konuşan işcilere iş yerinde ana dillerinde konuşmanın yasaklandığını basından öğrenmiştik. Ardından firma yönetimi bu gelişmeyle ilgili açıklama yapmış, iddiaları reddederek Türkçe konuşma yasağının olmadığının altını çizmişti. Aksi yönde olan diğer bilgilere rağmen firmanın yaptığı bu açıklamayı olumlu karşıladık. Ancak BMW firmasının bazı işletmelerinde yabancılara, Müslümanlara ve Yahudilere karşı nefretin günlük iş hayatında görülmesi ve BMW’nin tam da buna karşı mücadele eden bir çalışanına çıkış vermesinin dışında hiçbir adım atmaması, sınırı aşan bir tutumdur.

Bazı çalışanların, müşterilerin ve tedarikçi firmaların, Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre bazı BMW çalışanları tarafından ‚Bimbo‘, ‚Zenci‘ ‚Çingene‘ veya ‚Yahudi‘ olarak azarlanmasına karşı BMW firması ne yapacak? Bir işcinin NSU cinayetleriyle, „Eeeee? Birkaç ‚kanake‘ daha azaldı?“ gibi yorumlarla dalga geçmesine yönelik nasıl bir tutum sergileyecek?

BMW, zihniyetlerini açıkça gösteren ırkçı parti AfD yandaşlarına karşı nasıl bir muamelede bulunacak? Irkçılığı besleyen veya görmezden gelen firma yöneticileri uyarılacak mı ? Irkçı söyleminden dolayı çıkış verilmiş bir çalışan var mı?

İşci temsilcileri firmadaki ırkçı gelişmelerle ilgili ne yapıyor? BMW artan ırkçılığa karşı ne yapmayı planlıyor? Cevaplanması gereken tüm bu sorular aynı zamanda BMW yönetiminin ırkçılığı görmezden gelmediğini eylemleriyle göstermesi gereken noktalardır.

Kamuoyu, bu sorunla ilgili bir açıklama beklentisi içerisindedir. BMW ayrıca, birçok iş arkadaşlarında gördüğü ırkçılığa karşı şikayette bulunarak tepki gösteren işcinin tekrar işe alınması noktasında da bir açıklama borçludur. Söz konusu firma ilk tavrını bu noktada gösterebilir. Bu konular netlik kazanana kadar biz de gelişmelerin takipçisi olacağız.

Connect with Me: