14 Ekim 2018 Pazar günü Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılacak seçimler öncesinde ülkedeki göçmenlere ve Türkiye kökenli vatandaşlara oy kullanma çağrısında bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Almanya’daki azınlık toplulukları için siyasette aktif olmak bugün her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda ülkedeki vatandaşlarımızın ve göçmenlerin 14 Ekim Pazar günü yapılacak olan Bavyera Eyalet Meclisi Seçimlerine katılım sağlamaları elzemdir.” dedi. Yeneroğlu ayrıca şunları kaydetti:  

“Almanya’nın Bavyera eyaletinde 600 bini Müslüman olmak üzere 1,8 milyon civarında göçmen yaşıyor. Bu kesimin yaklaşık 300 bini Türkiye’den göç eden insanlarımızdan oluşuyor. Yine bu kesimin neredeyse yarısı Alman vatandaşı ve seçimlerde oy kullanma hakkına sahip. Göçmen seçmenlerin oylarını kullanarak kendileri ve yaşadıkları ülke için sorumluluklarını yerine getirmeleri mühimdir.

Aşırı sağcı ve ırkçı parti Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) son federal seçimlerde Meclise girmesi popülist ve yabancı düşmanlığı içeren söylemlerin toplumda ne kadar kabul gördüğünü gösterdi. Bavyera seçimleri, bu partinin eyalet düzeyinde alacağı toplumsal desteği gözler önüne serecek.  Seçim anketleri, hükümet ortağı CDU ve CSU arasında yaşanan mülteci politikası krizinin AfD’ye yaradığını ortaya koyuyor. Göç ve uyum konularına seçim programında yer vermeyen bu parti, “İslam Bavyera’nın bir parçası değildir” sözüyle, İslam düşmanlığı içeren söylemini eyalet düzeyine taşıyor.  Bununla eyalette yaşayan Müslümanlara karşı tavrını apaçık ortaya koyuyor. Ayrıca AfD’nin, kamu kurumlarında çalışan kadınlara başörtüsü ve camilere yurt dışından finansman yasağı getirilmesi, çifte vatandaşlığın kaldırılması gibi haklara doğrudan müdahale etmek isteyişi de göz önünde bulundurulduğunda, Pazar günü yapılacak seçimin ne denli önemli bir fırsat olduğu ortaya çıkıyor.  

Yabancı ve İslam düşmanlığının özgürlükleri tehdit eder derecede yükseldiği bu dönemde, ülkedeki azınlık toplulukları için siyasette aktif olmak bugün her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Aşırı sağın yükselişine karşı tepkiyi sergilemek için Bavyera Eyalet Meclisi Seçimlerine katılım sağlanması elzemdir. Zira azınlıkların toplumsal varlıkları, yaşadıkları sorunlar ve talepleri politikacılar tarafından, siyasete gösterdikleri ilgi ve seçimlere katılımları oranında ciddiye alınmaktadır. Unutulmamalıdır ki; kullanılmayan her oy, aşırı sağı güçlendirmektedir.  Özellikle yurt dışındaki gençlerimizin, toplumsal ve siyasal alanda aktif görev almaları ve katılım sağlamaları siyasi geleceklerini kendi ellerine alabilmelerine imkân sağlayacaktır. Oy kullanma hakkına sahip tüm göçmenleri demokratik haklarını kullanmak üzere 14 Ekim Pazar günü sandığa gitmeye davet ediyorum.”   

 

 

 

Connect with Me: